Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Budowa pompy ciepła w Przedszkolu nr 22


Miasto Rybnik będzie starać się o dofinansowanie projektu obejmującego budowę w Przedszkolu nr 22 w Rybniku-Gotartowicach pompy ciepła powietrze-woda, która zastąpi obecne źródło ciepła oparte o węgiel.Dofinansowanie ma pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 4.1.2 „Odnawialne źródła energii - RIT”

Zakres rzeczowy projektu polegać będzie na budowie instalacji pompy ciepła zasilanej energią z powietrza, które służyć do produkcji ciepła, chłodu oraz c.w.u. na potrzeby przedszkola.  

W ramach inwestycji zaplanowano budowę kaskady 2 pomp ciepła o sumarycznej mocy cieplnej 30kW typu powietrze-woda. Pompy ciepła zlokalizowane zostaną w pomieszczeniu pomp ciepła, które zostanie stworzone poprzez adaptację istniejącej kotłowni węglowej.
Dla temperatury zewnętrznej – 200C parametry wody grzewczej wynosić będą:

  • 55/45oC dla instalacji grzejnikowej
  • 60/530C dla ogrzewania ciepłej wody użytkowej

Węzeł pomp ciepła (górne źródło ciepła)

Projektowane obciążenie cieplne budynku przedszkola po termomodernizacji (która zostanie wykonane równolegle w innym projekcie) wynosić będzie 30kW. W celu jego pokrycia zaprojektowano kaskadę 2 pomp ciepła o łącznej mocy 30 kW, o współczynniku sprawności COP nie mniejszym niż 3,10 - osiąganym przy parametrach pracy A2W35 liczonym zgodnie z normą EN14511.

Dla kontroli parametrów pracy (przepływ, sprawność) pomp ciepła, na układzie technologicznym każdej z nich będzie zabudowany licznik ciepła oraz licznik energii elektrycznej.

Aby nie dopuścić do częstych włączeń i wyłączeń (taktowania) pomp ciepła  zaprojektowano 1 bufor ciepła o pojemności 500 l.

W okresie letnim w projektowanym obiekcie będzie wykorzystywany pasywny chłód. W tym celu zostanie wybudowany bufor chłodu o pojemności 500l, pracujący na cele chłodzenia za pomocą klimakonwektorów.

Ponadto w ramach zakresu inwestycji zostanie wykonana instalacja elektryczna w pomieszczeniu pomp ciepła składająca się z głównej rozdzielni, z której będą zasilane pompy ciepła oraz urządzenia pomocnicze. W pomieszczeniu pomp ciepła znajdować się będzie szafa automatyki układu pomp ciepła zawierająca m.in. główny sterownik i czujniki.

Na potrzeby systemu zarządzania energią przewidziano udostępnienie web serwera z aplikacja wizualizacyjną. Serwer będzie posadowiony na systemie operacyjnym klasy Linux lub równoważnym gwarantującym długą stabilność pracy.

Głównym zadaniem serwera wizualizacji będzie zbieranie danych pomiarowych pochodzących z pomp ciepła oraz liczników ciepła i energii elektrycznej. Dostęp do monitorowanych danych będzie możliwy z poziomu przeglądarki internetowej serwera wizualizacji oraz w przypadku podłączenia do sieci WAN z dowolnego innego komputera. Budowa systemu na zasadzie serwer-klient w środowisku przeglądarkowym pozwoli również pracować w dowolnym innym miejscu. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu powinna zostać opracowana tak, aby być jak najmniej podatna na zakłócenia przemysłowe.

Pełny opis techniczny znajduje się w załączonej do wniosku dokumentacji

Realizację rzeczową projektu zaplanowano w 2018 r.

Wartość projektu: 392 468,97 zł

Wartość dofinansowania: 310 527,86 zł

Wkład budżetu miasta: 81 941.11 zł


Efektem projektu będzie zwiększenie ilości energii produkowanej ze źródeł odnawialnych, co z kolei przełoży się na mniejszą emisję substancji szkodliwych dla powietrza, w tym PM10 oraz CO2, a także na zmniejszenie kosztów niezbędnych do funkcjonowania obiektu.


Dokumentacja techniczna:Pompy ciepła - Przedszkole nr 22


ZIP (1 037 KB)


Zapraszamy do konsultacji projektu i składania ewentualnych uwag.

Uwagi prosimy przesyłać na adres: inwestycje@um.rybnik.pl 

do 21 kwietnia 2017 r.


 

Raport z konsultacji społecznych - ZOBACZ


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-04-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Piękno ludzi jest największym pięknem ziemi.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt