Budowa pompy ciepła na potrzeby hali lekkoatletycznej
Miasto Rybnik będzie starać się o dofinansowanie projektu obejmującego budowę pompy ciepła na potrzeby planowanej hali lekkoatletycznej przy ul. Gliwickiej.
Dofinansowanie ma pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 4.1.2 „Odnawialne źródła energii - RIT”
Zakres rzeczowy projektu polegać będzie na budowie instalacji pompy ciepła zasilanej energią cieplną ziemi, które służyć do produkcji ciepła, chłodu oraz c.w.u. na potrzeby planowanej do budowy hali lekkoatletycznej.
W ramach inwestycji zaplanowano budowę kaskady 5 pomp ciepła o sumarycznej mocy cieplnej 300kW typu glikol-woda z dolnym źródłem w postaci gruntowego pionowego wymiennika ciepła. Pompy ciepła zlokalizowane zostaną w pomieszczeniu pomp ciepła, które zostanie stworzone przy okazji budowy budynku hali. Sondy pionowe rozmieszczone będą na terenie zlokalizowanym na północ od budynku.
Dla temperatury zewnętrznej – 20oC parametry wody grzewczej wynosić będą:
- 60/53oC dla zasilania nagrzewnic central wentylacyjnych
- 60/530C dla ogrzewania ciepłej wody użytkowej
- 45/380C dla ogrzewania podłogowego hali sportowej
Dolne źródło ciepła Dla zapewnienia pozyskiwania energii z gruntu zaprojektowano 60 otworów (sondy pionowe) o głębokości 100m każdy. Ilość ta uwzględnia wzajemny wpływ sond pionowych oraz budowę geologiczną gruntu projektowanego dolnego źródła ciepła. Energia cieplna pozyskiwana będzie z gruntu przez pionowe wymienniki U-rurki zabudowane w otworach wiertniczych. Otwory zlokalizowano na terenie obok budynku. Obliczenia uzyskania mocy cieplnej z gruntu uwzględniają, że czas pracy sprężarek wyniesie nie więcej niż 2400 godzin. Projekt zakłada pracę kaskadową 10 sprężarek. Aby zapewnić prawidłową regenerację cieplną gruntu minimalna odległość między odwiertami wynosi 10m. Z uwagi na niewielkie zagłębienie i dużą liczbę przebiegających obok siebie poziomych przewodów zbiorczych dolnego źródła nie uwzględniono poboru ciepła z przewodów poziomych. Dobrano trzy studnie zbiorcze z których każda łączyć będzie odpowiednio 18,18 i 24 odwierty.
Węzeł pomp ciepła (górne źródło ciepła) Projektowane obciążenie cieplne budynku hali wynosić będzie 280kW. W celu jego pokrycia zaprojektowano kaskadę 5 pomp ciepła o łącznej mocy 300 kW, o współczynniku sprawności COP równym 4,32 - osiąganym przy parametrach pracy B0W35 liczonym zgodnie z normą EN14511. Dla kontroli parametrów pracy (przepływ, sprawność) pomp ciepła, na układzie technologicznym każdej z nich będzie zabudowany licznik ciepła oraz licznik energii elektrycznej. Aby nie dopuścić do częstych włączeń i wyłączeń (taktowania) pomp ciepła zaprojektowano 2 bufory ciepła o pojemności 1500 l każdy. W okresie letnim w projektowanym obiekcie będzie wykorzystywany pasywny chłód z dolnego źródła. W tym celu zostaną wybudowane 2 bufory chłodu o pojemności 500l. każdy, pracujące na cele chłodzenia podłogowego hali sportowej oraz chłodnic glikolowych zlokalizowanych w centralach wentylacyjnych.
Ponadto w ramach zakresu inwestycji zostanie wykonana instalacja elektryczna w pomieszczeniu pomp ciepła składająca się z głównej rozdzielni, z której będą zasilane pompy ciepła oraz urządzenia pomocnicze. W pomieszczeniu pomp ciepła znajdować się będzie szafa automatyki układu pomp ciepła zawierająca m.in. główny sterownik i czujniki.
Na potrzeby systemu zarządzania energią przewidziano udostępnienie web serwera z aplikacja wizualizacyjną. Serwer będzie posadowiony na systemie operacyjnym klasy Linux lub równoważnym gwarantującym długą stabilność pracy. Głównym zadaniem serwera wizualizacji będzie zbieranie danych pomiarowych pochodzących z pomp ciepła oraz liczników ciepła i energii elektrycznej. Dostęp do monitorowanych danych będzie możliwy z poziomu przeglądarki internetowej serwera wizualizacji oraz w przypadku podłączenia do sieci WAN z dowolnego innego komputera. Budowa systemu na zasadzie serwer-klient w środowisku przeglądarkowym pozwoli również pracować w dowolnym innym miejscu. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu powinna zostać opracowana tak, aby być jak najmniej podatna na zakłócenia przemysłowe.
Pełny opis techniczny znajduje się w załączonej do wniosku dokumentacji
Realizację rzeczową projektu zaplanowano w latach 2017-2018
Wartość projektu: 1 682 088,23 zł
Wartość dofinansowania: 1 144 582,27 zł
Wkład budżetu miasta: 537 505.96 zł
W ramach projektu planuje się odzyskanie 100% podatku VAT zawartego w kosztach inwestycji.
Efektem projektu będzie zwiększenie ilości energii produkowanej ze źródeł odnawialnych, co z kolei przełoży się na uniknięcie emisji substancji szkodliwych dla powietrza, w tym PM10 oraz CO2.
Dokumentacja techniczna:
 | Budowa pompy ciepła na potrzeby hali lekkoatletycznej
ZIP (827 KB) |
Zapraszamy do konsultacji projektu i składania ewentualnych uwag.
Uwagi prosimy przesyłać na adres: inwestycje@um.rybnik.pl
do 21 kwietnia 2017 r.
Raport z konsultacji społecznych - ZOBACZ
Data dodania: 2017-04-07
powrót
|