Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Edukacja artystyczna w Rybniku


Rybnik stawia na edukację artystyczną. W I Liceum Ogólnokształcącym od września br. ruszy klasa przygotowująca uczniów do szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze plastycznej. Miasto dąży też do utworzenia Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej.Klasa o profilu artystycznym to propozycja skierowana do uczniów wykazujących zainteresowanie plastyką i mających w tym zakresie zdolności i umiejętności.  Uczniowie, poza realizacją obowiązkowego programu zajęć, będą też zwiedzać wystawy i galerie sztuki, uczestniczyć w corocznych warsztatach – plenerach malarskich oraz w cyklicznych wystawach.

 

Klasa artystyczna stanowi atrakcyjne rozszerzenie oferty edukacyjnej I LO. Każdy absolwent uzyska w toku 3-letniej nauki niezbędną wiedzę i umiejętności, pozwalające zdać egzamin maturalny z wybranych zajęć edukacyjnych, tak jak w każdej klasie liceum, a ponadto  będzie miał możliwość rozwijania swojego talentu i zainteresowań w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby czy grafiki – podkreśla Tadeusz Chrószcz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Rybniku.

 

Uczniowie klasy artystycznej dzięki edukacji w rybnickim I LO zostaną przygotowani do szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze plastycznej. Będą mieli szansę na rozwój osobowości i własnej aktywności w oparciu o wiedzę i umiejętności z zakresu sztuk plastycznych.

 

Absolwent klasy artystycznej  stanie się świadomym odbiorcą oraz twórcą szeroko pojętej sztuki, znakomitym kandydatem na uczelnie artystyczne czy kierunki związane z architekturą. W czasie nauki przeżyje z pewnością wspaniałą intelektualną i duchową przygodę – dodaje  Tadeusz Chrószcz.
Fot. Zespół Szkół nr 1 w Rybniku

 

Klasa będzie realizować program nauczania liceum ogólnokształcącego wzbogacony o historię sztuki na poziomie rozszerzonym, rysunek, malarstwo, elementy rzeźby i podstawy projektowania graficznego. W ramach programu uczniowie przez 3 lata nauki będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach warsztatowych w wymiarze 3 godzin tygodniowo oraz w lekcjach. Młodzież uzdolniona artystycznie będzie miała możliwość wielokierunkowego rozwijania swoich pasji. Dzięki temu zaś będzie dobrze przygotowana do kontynuowania nauki na uczelniach artystycznych, pedagogicznych z kierunkami artystycznymi czy studiach w zakresie kulturoznawstwa, historii sztuki, archeologii, architektury. Będzie to pierwsza klasa tak skoncentrowana na przygotowaniu do przyszłych studiów.

 

– Tego typu klasa jest zupełną nowością w Rybniku. Bardzo się cieszę, że powstała właśnie  w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich, którego jestem absolwentką. Po latach wrócę do macierzystej uczelni jako nauczyciel historii sztuki oraz malarstwa.  Młodzież uzdolniona plastycznie nie miała do tej pory możliwości rozwijania swoich zainteresowań na poziomie liceum. O tym, że inicjatywa jest potrzebna, świadczy m.in. spore zainteresowanie klasą artystyczną wśród młodzieży podczas dnia otwartego w I LO – wyjaśnia Dominika Stach, rybnicka artystka, która będzie jednym z nauczycieli uczniów klasy artystycznej.

 Fot. Zespół Szkół nr 1 w Rybniku

 

W ramach rekrutacji do klasy artystycznej, poza zwyczajowymi procedurami, dokonywana będzie także weryfikacja uzdolnień kierunkowych kandydatów. Będzie ona polegać na prezentacji dorobku artystycznego kandydata – prac np. malarskich, rysunkowych, multimedialnych, projektowych, szkiców, fotografii oraz rozmowie kwalifikacyjnej dotyczącej zagadnień związanych z zainteresowaniami i wiedzą dotyczącą profilu klasy oraz zagadnień związanych z kulturą i sztuką. Termin złożenia portfolio mija 2 czerwca – szczegółowe informacje o naborze do klasy artystycznej w I LO w Rybniku  w placówce oraz TUTAJ.

 

Powstanie klasy artystycznej jest odpowiedzią na szeroko rozumiane oczekiwania różnych środowisk, nie tylko artystycznych.

 

– Pomysł doskonale wpisuje się w działania podejmowane przez Miasto Rybnik, związane z jednej strony z dążeniem do rozwoju szeroko rozumianego życia artystycznego z drugiej zaś do uporządkowania estetyki przestrzeni miejskiej. Rybnik potrzebuje ludzi wrażliwych na otaczającą przestrzeń, świadomych tego, jak powinno wyglądać nowoczesne miasto. Klasa artystyczna to nie tylko inwestycja w przyszłość młodych, świadomych swego talentu ludzi, ale i miasta – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 Fot. Zespół Szkół nr 1 w Rybniku

 

Będąc świadomym tego, że szansę na odgrywanie istotnej roli na szerokim forum będą miały przede wszystkim te miasta, w których rozwijać będzie się kreatywność artystyczna, prezydent Rybnika dąży do powstania w Rybniku Centrum Edukacji Artystycznej. Koncepcja zrealizowana zostanie w ramach projektu „Rzeczna” obejmującego zagospodarowanie znajdującego się między ulicami: Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną kwartału w ścisłym centrum miasta.

 

– Centrum Edukacji Artystycznej to miejsce, które będzie pełnić różnorodne funkcje. Będzie to przede wszystkim przestrzeń spotkań i ekspozycji dorobku dla funkcjonujących w mieście środowisk artystycznych, które zwracają uwagę na brak tego typu miejsca w Rybniku. Przystań znajdą tu także dzieci i młodzież, które w tej chwili mają ograniczone możliwości prezentacji swojej twórczości. Działalność placówki prowadzona będzie także w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, pozwalając na prezentację dorobku uznanych w Polsce, a nawet na świecie artystów wywodzących się z Rybnika, a niestety w mieście nieznanych, takich jak np. Edward Sitek, Adolf Ryszka czy Alojzy Gryt – zaznacza Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.

 

 Projekt "Rzeczna". Kliknij, aby powiększyć.

 

Warto przypomnieć, że do 30 maja trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej, ogłoszony przez Miasto Rybnik we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Zainteresowanie przedsięwzięciem jest spore – do konkursu, zgodnie z wymogami regulaminu, dopuszczone zostały 82 zespoły projektowe. Więcej informacji TUTAJ


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-05-12

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Chcesz się pozbyć pracy? Wykonaj ją.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt