Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rewitalizacja przez dziedzictwo kulturowe


Konsorcjum  „Pasjonaci Rybnika” stworzy program edukacji regionalnej oparty o dziedzictwo kulturowe w zakresie popularyzowania rewitalizacji w 34 szkołach podstawowych na terenie Rybnika. Umowę na realizację zadania podpisano w czwartek, 11 maja w dzielnicy Niedobczyce.  

Niedobczyckie familoki – domy robotnicze z czerwonej cegły, będące świadectwem industrialnej przeszłości Rybnika, kryjące w swoich murach tysiące ludzkich historii, będące świadkami przemian, jakie dokonywały się w mieście… To w takiej scenerii podpisano umowę na stworzenie programu edukacji regionalnej – bo właśnie o wartości takich miejsc i ludziach z nimi związanych uczyć będą się rybniccy uczniowie od września w 4 klasie szkoły podstawowej w ramach zajęć z edukacji regionalnej.
Specjaliści od spraw rewitalizacji i edukacji regionalnej w Rybniku. Fot. A. Kolenda

 

Program tych zajęć, będący kontynuacją i rozszerzeniem realizowanego w rybnickich placówkach w bieżącym roku szkolnym programu „Rybnik na Górnym Śląsku”, opracuje konsorcjum „Pasjonaci Rybnika”, które tworzą osoby zawodowo i prywatnie związane z miastem i regionem: dr Norbert Niestolik, dr Aldona Urbanek, Elżbieta Naparstek i Tomasz Stadnicki. Oferta konsorcjum okazała się najlepsza w realizowanym przez miasto postępowaniu na realizację zadania stanowiącego istotny element projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”.

 

– W Rybniku opieramy rewitalizację na ludziach, na budowaniu relacji i poczucia własnej wartości związanej z miejscem zamieszkania. W programie edukacyjnym chcemy kłaść nacisk na integrację pomiędzy dziećmi, szkołą a społecznością lokalną. Zależy nam na tym, by kształtować u dzieci poczucie tożsamości lokalnej, dumy z miejsca, w którym żyją, dumy z Rybnika – wyjaśnia Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji.

 Fot. A. Kolenda

 

Przedsięwzięcie ma na celu rozbudzenie w dzieciach potrzeby poznawania swojego miejsca zamieszkania i utożsamiania się ze swoim środowiskiem lokalnym. To z kolei zaprocentuje w przyszłości: osoba, która będzie się utożsamiać z otoczeniem, będzie też chciała działać na rzecz tego środowiska. W ten sposób, dzięki edukacji, można dojść do postawy partycypacyjnej.

 

– Dzieci są niezwykle ważnym odbiorcą działań rewitalizacyjnych. To one poniosą do rodzin różne wiadomości! To one też mają zupełnie inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i mogą wskazać w kontekście rewitalizacji na elementy, których my nie dostrzegamy, spojrzeć na temat z zupełnie nowej perspektywy. Skierowanie działań do młodych ludzi to także przykład myślenia perspektywicznego – to dzieci będą w przyszłości wpływać na funkcjonowanie miasta – dodaje Marcin Stach.Program edukacji regionalnej w zakresie popularyzowania rewitalizacji stworzy Konsorcjum „Pasjonaci Rybnika”. Stosowna umowa została podpisana w dzielnicy Niedobczyce. Fot. A. Kolenda.

 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, program edukacyjny dla dzieci zostanie ukończony w sierpniu br., tak, by od nowego roku szkolnego 2017/2018 w szkołach mogły być realizowane zajęcia. Program wzbogaci dotychczasowe lekcje z zakresu edukacji regionalnej dla czwartoklasistów o elementy związane z rewitalizacją – zostaną one też uzupełnione o dodatkowe materiały dydaktyczne, które będą atrakcyjne dla dzieci i wzbudzą ich zaciekawienie tematem.

 

– Zadań jest sporo, zaczynamy od oprawy metodologicznej publikacji, po jej zatwierdzeniu będziemy tworzyli kolejne części. Na pewno w przygotowywanym programie znajdzie się „historia w pigułce” 5 dzielnic – Paruszowca-Piasków, Śródmieścia, Niedobczyc, Niewiadomia i Chwałowic. Nie zabraknie informacji o ciekawych miejscach, ludziach z przeszłości. Chcemy też przeprowadzić serię wywiadów z ludźmi, którzy w społecznościach lokalnych wiele znaczą dzisiaj – wyjaśnia dr Norbert Niestolik, lider konsorcjum „Pasjonaci Rybnika”.

 Fot. A. Kolenda

 

Najważniejszą część opracowania stanowić będą scenariusze lekcji:

 

– W przygotowywanym przewodniku do nauki edukacji regionalnej znajdzie się 16 scenariuszy dwugodzinnych lekcji, które będą odbywały się w klasach. Pojawią się też scenariusze wizyt studyjnych do miejsc, które chcemy dzieciom pokazać, zwłaszcza tych znanych z architektury ceglanej czy charakteru industrialnego – podkreśla Elżbieta Naparstek.

 

– Stawiamy na praktyczne poznawanie, dzieci będą mogły poprzez uczestnictwo w zajęciach „dotknąć historii”, będą uczyć się poprzez zabawę, program będzie skonstruowany tak, by nie uczyć teorii, tylko pokazywać w praktyce wartości dziedzictwa regionalnego – uzupełnia dr Aldona Urbanek.

 Fot. A. Kolenda

 

Program wzbogacony zostanie o elementy graficzne, multimedialne, które spowodują zróżnicowanie aktywności dzieci.

 

– Chodzi o to, by nie nastawiać się tylko na tekst statyczny z podręcznika. Planujemy przygotowanie ćwiczeń, gier i zabaw na tablice interaktywne, które są dostępne w szkołach i które dzieci bardzo lubią. Chcemy dać nauczycielom i dzieciom szanse, by poznawać dzielnice miasta w nowatorski sposób – wskazuje z kolei Tomasz Stadnicki.

 

Co ważne, program będzie powstawał w oparciu o wnioski wypracowane podczas warsztatów prowadzonych wcześniej w rybnickich szkołach w dzielnicach objętych rewitalizacją przez Marię Stachowicz-Polak. Projektowa ekspertka ds. edukacji regionalnej spotykała się z uczniami, aby rozeznać, jakie emocje towarzyszą im w związku z zamieszkiwaniem swojej dzielnicy i zbadać stan wiedzy dzieci o najbliższym otoczeniu:

 

– Na warsztatach opowiadaliśmy o postaciach związanych z historią dzielnicy, o zabytkach i ciekawych miejscach, które według dzieci warto odwiedzić. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące identyfikowania się ze swoją małą ojczyzną, mówiły o tym, czym dla nich jest dzielnica, czy są zadowolone z tego, że mieszkają tam gdzie mieszkają. Wskazywały wreszcie, w jaki sposób chcą się uczyć edukacji regionalnej, podkreślając np., że brakuje im legend związanych z ich otoczeniem – wskazuje Maria Stachowicz-Polak.

 Dzieci mają swoje pomysły na to, jak chciałyby uczyć się o swojej małej ojczyźnie. Opowiadały o nich na specjalnych warsztatach. Fot. A. Kolenda

 

Na wartość działań w obszarze edukacji regionalnej wskazują też animatorzy działań społecznych w mieście:

 

– Młodym ludziom należy pokazywać treści, które stanowią o tożsamości lokalnej, opowiadać historie, które znają dziadkowie, a których oni do końca nie kojarzą. Trzeba im uświadomić, jak wielki potencjał kryje się w ich najbliższym otoczeniu. W samych tylko Niedobczycach materiału biograficznego dotyczącego wybitnych osób wywodzących się z dzielnicy jest tyle, że starczyłoby na sporych rozmiarów książkę. Warto pamiętać o postaciach, które odgrywały ważne role w historii – np. o lotniku Brunonie Janasie, sportowcach takich jak bracia Kubicowie – ale też o osobach które dzisiaj stanowią o sile dzielnicy i są rozpoznawalne w kraju – mam tu na myśli np. Wojtka Zawiołę – komentuje Mirosław Górka, pracownik rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, angażujący się w szereg działań społecznych w dzielnicy Niedobczyce i całym mieście.

 

Więcej informacji o projekcie „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji” TUTAJ.„Pasjonaci Rybnika” są gotowi do działania – mają szereg pomysłów na ciekawe lekcje z zakresu edukacji regionalnej. Fot. A. Kolenda.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-05-17

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt