Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rowerowy Rybnik


Maj w Rybniku to miesiąc, który upływa pod znakiem roweru. Przy wielu szkołach stoją już wiaty rowerowe, a kampania Rowerowy Maj, promująca aktywne podróże do szkoły, rozkręca się coraz bardziej.Budowa wiat rowerowych przy rybnickich szkołach to element prowadzonej przez Rybnik polityki rowerowej oraz efekt rozmów z dyrektorami placówek edukacyjnych, którzy wskazywali na problemem niewystarczającej przyszkolnej infrastruktury rowerowej.

 

Wiaty poprawią warunki, w jakich uczniowie i pracownicy szkół zostawiają swoje rowery na czas lekcji oraz zachęcą uczniów do codziennych dojazdów do szkół tym właśnie środkiem transportu. Funkcjonalne i estetyczne wiaty stoją już przy kilkunastu rybnickich szkołach – docelowo będzie ich 31 – wskazuje Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.
Wiata rowerowa przy Gimnazjum nr 1. Fot. Jan Fiałkowski

Wiata rowerowa przy Gimnazjum nr 1. Fot. Jan Fiałkowski

Wiata rowerowa przy Gimnazjum nr 1. Fot. Jan Fiałkowski

 

Z wiat korzysta już wielu uczniów biorących udział w kampanii Rowerowy Maj. Akcja ta ma na celu nagradzanie za dojazdy do szkół na rowerach. Uczestniczą w niej uczniowie klas od czwartej do szóstej 21 rybnickich podstawówek. Uczniowie, dojeżdżając do szkoły na rolkach, deskorolce, hulajnodze lub rowerze, otrzymują naklejki. Ci, którzy zbiorą ich najwięcej, otrzymają nagrody, zaś najlepsze szkoły otrzymają nagrody pieniężne. Zostaną dla nich też zorganizowane specjalne szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy na rowerze, tzw. Akademia Bezpiecznego Rowerzysty.

 

– Wyniki robią wrażenie. Blisko 70% uczniów włączyło się w akcję i przynajmniej raz dojechało do szkoły na rowerze – i to mimo „długiego weekendu” i dość kiepskiej pogody, niezbyt zachęcającej do jazdy. Nawet w deszczowe dni parkingi rowerowe przed szkołami były pełne! Łącznie w maju niemalże 2000 uczniów dojeżdża aktywnie do szkoły. Ważne, aby wszyscy kierowcy mieli to na uwadze i uważali, poruszając się po mieście samochodem.  Codzienna jazda na rowerze to szereg korzyści – zwiększona aktywność fizyczna u dziecka przekłada się bezpośrednio na osiąganie lepszych wyników w nauce. Rowerowe przejażdżki wspólnie z rodzicami lub rówieśnikami nie tylko poprawiają nastrój, ale też wzmacniają więzi i budują pozytywne przyzwyczajenia transportowe u najmłodszych – mówi Jan Fiałkowski, rybnicki oficer rowerowy.Wiata w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. Fot. A. Bujoczek

Wiata w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. Fot. A. Bujoczek

 

Na „półmetku” kampanii Rowerowy Maj pod względem liczby aktywnych uczestników prowadzi póki co Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Wielopolu. Drugie miejsce zajmuje Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 im. Harcerzy Buchalików w Rybniku.

 

–  Wielu uczniów polubiło aktywną drogę na lekcje. Dzięki akcji pod szkoły podjeżdża mniej samochodów – jest zatem bezpieczniej. Dzieci uczą się również samodzielności, której nie zaznają, będąc podwożone samochodem. Wielu nauczycieli zgłasza, że dzieci są bardziej uśmiechnięte i lepiej koncentrują się na nauce. A swój entuzjazm do roweru mogą również przekazać rodzicom – podsumowuje prezydent Rybnika.Wiata w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. Fot. A. Bujoczek

Wiata w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. Fot. A. Bujoczek


Poniżej statystyki kampanii Rowerowy Maj – są to dane dotyczące ilości aktywnych uczestników w szkole. Pod uwagę w globalnej klasyfikacji brany będzie stosunek ilości aktywnych przejazdów do wielkości szkoły oraz frekwencja (udział dzieci w całości akcji albo tylko jej części).


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-05-22

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt