Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Dzień Samorządu Terytorialnego w Rybniku


27 maja to dla Polski data wyjątkowa. Tego dnia, już od 27 lat, świętujemy rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Rybnik uczcił tę wyjątkową okazję nadzwyczajną sesją Rady Miasta Rybnika w czwartek, 25 maja.Na SESJI rybniccy radni podjęli uchwałę w sprawie poparcia apelu przedstawicieli środowisk samorządowych zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 r. w Warszawie dotyczącego obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz przyjęcia Karty Samorządności. Uchwała, o której podjęcie wnioskowała grupa rybnickich radnych, przekazana zostanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkom Sejmu i Senatu, przewodniczącym klubów parlamentarnych i poselskich. 

 

Apel stanowi wyraz sprzeciwu wobec wprowadzanych i zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Podnosi też kwestię konieczności respektowania postanowień Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i zagwarantowania członkom społeczności lokalnych prawa decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnot samorządowych.

 

Dokument zwraca też uwagę na próby dyskredytowania dorobku wspólnot samorządowych, postulując podjęcie debaty publicznej dotyczącej stanu samorządu terytorialnego w Polsce. Akcentuje też konieczność poddania szerokim konsultacjom społecznym wszelkich planów zmian prawa samorządowego z zainteresowanymi środowiskami. Podjęta uchwała dotyczy też przyjecia Karty Samorządności jako zbioru wartości, na których zbudowany jest samorząd terytorialny w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Z treścią apelu oraz zapisami Karty Samorządności można się zapoznać TUTAJ.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego w Rybniku świętowany jest dodatkowo wywieszeniem w reprezentatywnych punktach miasta flag Rybnika oraz – w nawiązaniu do wartości zawartych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego – Unii Europejskiej.

 

Z okazji święta każdy mieszkaniec, który w dniach 27-28 maja odwiedzi punkt informacji miejskiej Halo! Rybnik otrzyma na hasło: ‘samorząd’ miejski gadżet (rybnickie gadżety będą rozdawane do wyczerpania zapasów). 

 


Fot. Archiwum UM Rybnik

 

***

 

27 rocznica funkcjonowania samorządu terytorialnego to okazja do tego, by zastanowić się, jak wielkie zmiany zaszły w całej Polsce od 1990 roku. Zaowocowały one nie tylko polepszeniem komfortu życia, ale przede wszystkim doprowadziły do wzrostu obywatelskiej świadomości i przekonania, że każdy mieszkaniec może mieć wpływ na to, co ważne dla lokalnej społeczności.


– Funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polsce zaowocowało wieloma pozytywnymi zmianami w całym kraju, także w Rybniku. Możliwość współdecydowania przez mieszkańców o kierunkach rozwoju miasta to jedna z największych zdobyczy tego systemu. Wartością dodaną jest tutaj stale pogłębiająca się integracja lokalnych wspólnot. Cieszy mnie fakt, że zjawisko to widoczne jest także w Rybniku. Pozytywne zmiany nie byłyby możliwe bez zaangażowania ludzi, którzy zawodowo i społecznie pracują na rzecz Miasta. Wszystkim osobom działającym na rzecz Rybnika dziękuję za twórcze podejście do realizowania zasady samorządności, otwartość na wyzwania i zaangażowanie w przedsięwzięcia służące szeroko rozumianemu rozwojowi miasta – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-05-25

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Awansu można się nawet dochrapać. Pod warunkiem jednak, że i szefowi przyśni się to samo.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt