Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Płatność kartą w rybnickich autobusach


W 16 autobusach komunikacji miejskiej sieci ZTZ Rybnik za przejazd można zapłacić  bankową kartą zbliżeniową albo telefonem komórkowym z modułem NFC.  System będzie stopniowo rozwijany.Na temat nowych możliwości płatności za komunikację miejską w Rybniku rozmawiano podczas spotkania prasowego, które odbyło się w poniedziałek, 29 maja.

 

Transport ma być pewny, przyjazny, ale także intuicyjny – chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne, które pojawiają się na rynku i które mogą spowodować, że pasażer będzie się czuł się klientem docenionym. Rybnik jest miastem innowacyjnym, takie też jest nowo wprowadzone rozwiązanie, które wpisuje się w politykę wspierania komunikacji miejskiej  – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Za realizację nowatorskiego systemu do obsługi przejazdów komunikacją miejską odpowiedzialne są firmy MCX Systems – lider rozwiązań płatniczych w obszarze Smart City oraz R&G – lider w dostawie urządzeń i systemów informatycznych dla komunikacji zbiorowej.

 

Popularne wśród Polaków rozwiązanie polegające na wykorzystaniu zbliżeniowej karty bankomatowej  przechodzi na obszar transportu publicznego. Transakcja w autobusie będzie przebiegać w sposób podobny do tego, jak korzystamy z karty płatniczej np. w sklepie. W tym przypadku kupuję bilet i płacę za niego kartą zbliżeniową. Nic się nie drukuje, wszystko jest zapisane w postaci elektronicznej. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to najbardziej innowacyjne wdrożenie w kraju, w kolejnych etapach wprowadzane będą kolejne udogodnienia – wyjaśniał Prezes MCX Systems Grzegorz Wojtenko.

 
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i Prezes MCX Systems Grzegorz Wojtenko w trakcie konferencji prasowej. Fot. W. Troszka

 

 

Obsługa pasażerska będzie bardzo prosta. Jedynym zadaniem pasażera będzie wybranie odpowiedniej taryfy i… zbliżenie karty płatniczej. W chwili transakcji utworzony zostanie wirtualny token, mający funkcję biletu. W trakcie kontroli wystarczy zbliżyć kartę bankową do urządzenia kontrolerskiego, a wirtualny bilet będzie „widoczny” dla kontrolera.

 

Odpowiednie czytniki umożliwiające skorzystanie z nowego rozwiązania znajdują się obecnie w 16 pojazdach, do końca czerwca mają pojawić się w 35 autobusach rożnych przewoźników, którzy też zobowiązani są do pokrycia kosztów związanych z wprowadzanym rozwiązaniem. Docelowo możliwość płatności kartą powinna być realizowana we wszystkich autobusach obsługujących rybnicką komunikację. O tym, że w danym autobusie można zrealizować płatność kartą, informuje specjalna naklejka.

 Fot. W. Troszka

 

 

 

 

 

– Bardzo bym chciał, by każdy nowoczesny autobus miał też nowoczesne środki płatnicze i możliwość korzystania z nich. Chcemy dać mieszkańcom nowe rozwiązania, tak, by komunikacja miejska była atrakcyjną alternatywą dla samochodu. Jest to myślenie perspektywiczne w kontekście rozwoju miasta – zaznaczał Piotr Kuczera.

 

 Naszą ideą jest to, by karta bankowa miała taką samą funkcjonalność, jak rybnicka karta miejska, czyli żeby opłata wnoszona za pomocą karty bankowej była tożsama z taryfą na rybnickiej karcie miejskiej, a nie z tym, co płaci się u kierowcy. Na początku jednak  trzeba przetestować system, sprawdzić, jak on funkcjonuje, po to, żeby wyeliminować ewentualne problemy i móc wprowadzać kolejne rozwiązania. Trzeba też obserwować reakcje pasażerów na nową możliwość płacenia za przejazdy –  to z myślą o nich powstają kolejne udogodnienia  – uzupełnił dr Bartosz Mazur, Doradca Prezydenta ds. Transportu Zintegrowanego.


 

 

***

Spotkanie prasowe zorganizowano przed Urzędem Miasta Rybnika w autobusie – można było sprawdzić, jak w praktyce funkcjonuje wprowadzane rozwiązanie dotyczące możliwości płacenia za przejazd autobusem za pomocą bankowej karty zbliżeniowej albo telefonem komórkowym z modułem NFC.  Więcej informacji o wprowadzanym rozwiązaniu TUTAJ.

 Fot. W. Troszka

Fot. W. Troszka

Fot. W. Troszka

dr Bartosz Mazur – Doradca Prezydenta ds. Transportu Zintegrowanego. Fot. W. Troszka
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-05-29

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Młodość jest piękna, dopóki się nie skończy. A później... jest zwykle jeszcze piękniejsza... we wspomnieniach.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt