Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Ciekawy gość i wystawa na „Ignacym”


Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu odwiedzi wyjątkowy gość – Hartwig Graf von Hoym, ostatni potomek niemieckiego rodu, z inicjatywy którego powstała kopalnia. Wizyta wpisuje się w wystawę fotografii industrialnej „Szychta”, którą można będzie oglądać od 3 czerwca.Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 15.00, będzie okazją do przypomnienia historii zabytkowej dziś kopalni, która obecnie nazywana jest „Ignacym”, a na wielu odcinkach swojej historii funkcjonowała jako Hoym. Nie zabraknie refleksji o początkach obiektu – powstała w 1792 roku kopalnia otrzymała nazwę na cześć pruskiego ministra prowincji śląskiej – Karola Jerzego von Hoym. I to właśnie potomek tego rodu przyjedzie z wizytą do Rybnika.

 

Doskonałym tłem dla wizyty będzie wystawa fotografii industrialnej „Szychta”, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia niemieckich pasjonatów górnictwa – Edgara Bergsteina i Christopha Obotha. Fotografowie odwiedzili kilka kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku, uwieczniając na zdjęciach codzienny tryb pracy zakładów wydobywczych. Fotografie dokumentują pracę górników, doskonale oddając jej trud i charakter.

 

Wydarzenie będzie swego rodzaju preludium do zbliżającej się Industriady. Tegoroczne Święto Zabytków Techniki już 10 czerwca – więcej informacji TUTAJ.

 Warto dodać, że w sobotę 3 czerwca (godz.15.00-19.00) na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy odbędzie” się także Śląski Piknik Rodzinny „Familijo maszkieci na lufcie”. 

 

W programie: zabawy ruchowe, animacje dla dzieci, warsztaty teatralne, spektakl „Pan Gaweł i jego pies” w wykonaniu Teatru Bajkowe Skarbki Śląska, warsztaty artystyczne, modelarskie, taneczne oraz Bajki Śląskie czytane przez Annę Stronczek. Wydarzenie wpisuje się w cykl imprez dla rodzin pod hasłem Rybnikolandia.

 

***

 

Informacja o autorach wystawy fotografii industrialnej „Szychta”:

 

Edgar Bergstein urodził się w 1966 roku w zachodniej części Zagłębia Ruhry. Studiował inżynierię mechaniczną w Aachen. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w kolejnictwie w największych niemieckich  miastach. Obecnie pracuje w Minden w Westfalii.Od 1984 roku fotografuje industrialne (przemysłowe) zakłady i fabryki, najpierw na terenie Zagłębia Ruhry, a od 1985 roku także w Belgii i Francji.Między 1986 a 1988 rokiem intensywnie zwiedzał i fotografował kopalnie węgla kamiennego okręgu Aachen. Od 1991 roku systematycznie dokumentuje industrialny rozwój Europy, skupiając się w szczególności na kopalniach, zakładach hutniczych oraz zakładach przemysłu włókienniczego. Od 2003 roku systematycznie dokumentuje poprzez fotografie kopalnie węgla kamiennego w Lotaryngii i Saarlandii. Regularnie publikuje zrobione przez siebie zdjęcia w periodykach o  industrialnej tematyce, np. Klartextverlag.Do robienia zdjęć używa czarno-białych filmów, które najwierniej oddają techniczne walory industrialnych budynków i ich otoczenia. Są one też najlepszą formą dokumentowania przemysłu. Od 2003 roku w swoich zdjęciach używa technologii digital.

 

 Edgar Bergstein. Fot. Materiały Prasowe

 

Christoph Oboth urodził się w 1967 roku w Bochum. Studiował historię techniczną i literaturę na Uniwersytecie w Bochum. Obecnie pracuje jako freelancer historian oraz dokumentuje za pomocą zdjęć obiekty industrialnego dziedzictwa dla twórców i muzeów. Jest także fotoedytorem dla magazynu Industriekultur. W 2016 roku opublikował książkę poświęconą kopalniom węgla kamiennego w Zagłębiu Ruhry. Przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 10 lat. Od 1984 roku skupia się wyłącznie na obiektach industrialnych. Wtedy to zrobił swoje pierwsze ujęcie kopalni w Zagłębiu Ruhry. Od tego czasu jego działalność koncentrowała się wokół przemysłu Zagłębia Ruhry, pozostałych niemieckich Zagłębi Węglowych. Potem postanowił wyjechać za granicę. Oprócz Europy, był także w Chinach, Indiach, Indonezji, na Kubie i w Argentynie, Syrii i Turcji. Koncentrował się tam głównie na fotografowaniu przemysłowych miast oraz lokomotyw parowych. Pierwsze zdjęcia pod ziemią wykonał w 2006 roku.Pierwszą podróż do Polski odbył w 1990 roku, aby sfotografować ostatnią lokomotywę parową pracującą dla PKP. Od tego momentu aż do 2001 roku wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, fotografując głównie kopalnie węgla kamiennego na Śląsku. Obecnie odwiedza Polskę przynajmniej dwa razy w roku.Wiele jego fotografii było publikowanych w magazynach poświęconych dziedzictwu przemysłowemu oraz kolejnictwu. Ponadto były prezentowane podczas wystaw w:

 

• Państwowym Muzeum Historii Industrialnej w Westfalii

• Reńskim Państwowym Muzeum Historii Industrialnej

 

Późniejsze fotografie zostały dołączone do obecnej wystawy w Zeche Zollern Museum zorganizowanej przez UNESCO - "Zeche Zollverein". Christoph Oboth. Fot. Materiały prasowe
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-02

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt