Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Industriada w Rybniku


Święto Szlaku Zabytków Techniki coraz bliżej. Na rybnicką odsłonę Industriady złożą się wydarzenia organizowane w kojarzonych z przemysłowym dziedzictwem dzielnicach – Niewiadom i Paruszowiec-Piaski. 10 czerwca Rybnik pokaże swój industrialny potencjał!Święto Szlaku Zabytków Techniki w Rybniku odbędzie się tradycyjnie na terenie Zabytkowej Kopani „Ignacy” w Niewiadomiu, której pozycja jako miejsca świadczącego o przemysłowej historii Rybnika jest niekwestionowana i od lat eksponowana. Tegoroczna edycja wydarzenia pozwoli też Rybnikowi przywrócić pamięć o wartości materialnego i niematerialnego dziedzictwa Huty Silesia dzięki przyznaniu tytułu „Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2017” osiedlu patronackiemu tego zakładu i realizacji programu „Magiczna Silesia” Instytutu Społecznego Silesia.

 

–  Jest tak, że często nie doceniamy tego, co mamy – a tymczasem mamy czym się chwalić. Paruszowiec i kopalnia „Ignacy” to dwie perełki związane z historią Rybnika. Industriada będzie doskonałą okazją, by pokazać potencjał tych miejsc – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

To, że w tym roku Industriada w Rybniku organizowana jest w większym wymiarze, to efekt działania wielu osób, współpracy instytucji znajdujących się w dzielnicy Niewiadom i Paruszowiec-Piaski, zaangażowania organizacji społecznych i mieszkańców dzielnic – podkreślał Marcin Stach, doradca prezydenta do spraw rewitalizacji, wskazując zwłaszcza na rolę Industrialnego Centrum Kultury, Instytutu Społecznego Silesia i filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

 
Na osiedlu w dzielnicy Paruszowiec-Piaski 2 czerwca odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Industriadę z udziałem osób zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia. Fot. D. Ingram-Nowaczyk.

 

Znalezienie się osiedla dzielnicy Paruszowiec-Piaski na liście industriadowych atrakcji to ogromny sukces, zważywszy na fakt, że w przestrzeni związanej z Hutą Silesia nie zachowały się urządzenia technologiczne będące atrakcją większości związanych ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki miejsc. Od maszyn ważniejsze okazały się jednak ludzkie emocje i klimat związany z tą wyjątkową przestrzenią.

 

– Festiwalowe wydarzenia zaplanowane na 10 czerwca br. będą realizowane w obrębie podwórek osiedla patronackiego przy ul. Przemysłowej, bazując tematycznie na 250-letniej historii Huty Silesia. Planujemy działania, które będą odniesieniem do ciągu produkcyjnego huty, pokażemy je w wymiarze edukacyjnym i emocjonalnym. Przede wszystkim chcemy wyjść do ludzi, sprawić, by to oni tworzyli przestrzeń – dodaje Marcin Stach.

 

W programie wydarzenia m.in. plenerowa wystawa fotograficzna „Magiczna Silesia”, gra terenowa, spotkania z pracownikami Huty „Silesia”, warsztaty animacyjno-artystyczne (m.in.  emaliernia, wzorcownia), widowisko przenoszące w świat zgiełku hali fabrycznej, opowieści i zajęcia warsztatowe – wszystko będzie pewnego rodzaju podróżą w czasie do chwil, kiedy działalność huty wyznaczała rytm życia jej pracowników i ich rodzin.

 W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, doradca prezydenta do spraw rewitalizacji Marcin Stach oraz Jerzy Natkaniec, dyrektor dawnej Huty Silesia i współautor poświęconej historii zakładu książki. Fot. D. Ingram-Nowaczyk.

 

W ramach Święta Zabytków Techniki planowane jest także otwarcie „Magicznej Silesii” – zlokalizowanego przy ul. Przemysłowej 17 miejsca, które przywróci pamięć o dorobku Huty Silesia, najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika.

 

– Będzie to miejsce łączące 250-letnie dziedzictwo Huty Silesia z teraźniejszością, miejsce, które ocali od zapomnienia artefakty związane z działalnością huty, ale też – na bazie historycznego potencjału – wygeneruje energię społeczną współczesnych rybniczan – podkreśla gospodarz miasta, doceniając zaangażowanie inicjatora przedsięwzięcia – Instytutu Społecznego Silesia i mieszkańców dzielnicy, którzy chętnie udostępniają pamiątki i dzielą się wspomnieniami związanymi z Hutą Silesia.

 

– Ważna będzie tu rola edukacyjna. Dzisiaj wiele dzieci nie ma wiedzy o tym, czym była Huta „Silesia”, mimo że ich dziadkowie pracowali w tym zakładzie. Młodzi rybniczanie dowiedzą się, z czego możemy być dumni – zaznacza Jerzy Natkaniec, dyrektor dawnej Huty Silesia i współautor poświęconej historii zakładu książki.  

 

Więcej informacji na temat „Magicznej Silesii” TUTAJ.

 

Moc atrakcji przygotowano także na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, gdzie Industriada odbywa się już po raz 8. Ciekawy będzie z pewnością escape room czyli rodzaj gry z zdaniami do wykonania. Nie zabraknie tradycyjnego pomarańczowego korowodu ulicami Niewiadomia – niezwykłą paradę poprowadzi sprowadzony z Muzeum Narodowego ze Szreniawy lokomobil Cegielskiego. Ponadto w programie zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem, wystawa fotografii ukazujących wyłączone i zlikwidowane ośrodki przemysłowe oraz urządzenia niegdyś je obsługujące, prelekcje w temacie industrialnym, zabawa muzyczna z zespołem Szlagier Maszyna i spektakl laserowo-multimedialny. Wieża widokowa będzie co godzinę zamieniać się w maszynę parową – z okien wydobywać będzie się głos pracy maszyny, a kominem wentylacyjnym z dachu buchać będzie dym.    

 

Więcej informacji na temat Industriady w Rybniku TUTAJ.

 

W Industriadę wpisuje się  także organizowany przez rybnicką bibliotekę rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, którego trasa obejmuje Zabytkową Kopalnię Ignacy i osiedle na Paruszowcu-Piaskach. Więcej informacji TUTAJ


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-02

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia...
(Św. Augustyn)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt