Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Industriada w Rybniku


Nutka sentymentu, ale też ogromna dawka pozytywnej energii towarzyszyły rybnickiej odsłonie Industriady. 10 czerwca Święto Zabytków Techniki zagościło w dzielnicach Paruszowiec-Piaski i Niewiadom, ukazując industrialny potencjał Rybnika.Ze społecznej aktywności, z ludzkich wspomnień i emocji, z materialnych świadectw przeszłości oraz chęci ocalenia od zapomnienia tego, co kiedyś stanowiło serce Rybnika – tak powstała Magiczna Silesia, miejsce upamiętniające dorobek Huty „Silesia”, najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika. Tę wyjątkową przestrzeń, gromadzącą pamiątki związane z zakładem, ale mającą być przede wszystkim miejscem spotkań i społecznej integracji oraz aktywności, otwarto oficjalnie podczas Industriady w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

 

–  Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie sama huta i jej 250-letnia historia oraz ludzie, którzy pracowali w zakładzie i dzięki którym ta ekspozycja powstała. Sale są podzielone tematycznie, w każdej można zobaczyć pamiątki związane z Hutą „Silesia” – cały czas staramy się pozyskiwać kolejne przedmioty. Chcemy, aby było to miejsce dla mieszkańców dzielnicy Paruszowiec-Piaski, ale i całego Rybnika, miejsce integracji, spotkań wszystkich tych, którzy chcą poznać historię huty lub powspominać ją. To miejsce wspomnień, edukacji i zabawy –  wskazywała Dominika Stach z Instytutu Społecznego Silesia, inicjatora podejmowanych działań.

 

– Magiczna Silesia to przykład miejsca, które diametralnie zmieniło swoje oblicze dzięki  społecznej aktywności. Myślę, że będzie to miejsce, które będzie służyło mieszkańcom Rybnika, ale nie tylko, bo z Hutą „Silesia” związanych było także wiele osób spoza Rybnika. Jestem też przekonany, że osiedle patronackie huty na stałe zagości w programie Industriady, powalając na przywracanie pamięci o dziedzictwie tego wyjątkowego miejsca – zaznaczał Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.

 

 

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z Industriady w dzielnicy Paruszowiec-Piaski: 

  

Przygotowany przez Instytut Społeczny Silesia industriadowy program realizowano w obrębie osiedla robotniczego przy ul. Przemysłowej, bazując tematycznie na 250-letniej historii Huty Silesia.

 

 – Gdyby Huta Silesia żyła, miałaby dzisiaj 264 lata – wspominał Jerzy Natkaniec, dyrektor dawnej Huty Silesia i współautor poświęconej historii zakładu książki.

 

Ze względu na niepogodę, większość programu zrealizowano we wnętrzach Magicznej Silesii – odwiedzającym zaprezentowano działania będące odniesieniem do ciągu produkcyjnego huty, kładąc akcent na wymiar zarówno edukacyjny jak i emocjonalny. W programie wydarzenia znalazły się m.in. plenerowa wystawa fotograficzna „Magiczna Silesia”, spotkania z pracownikami Huty „Silesia”, warsztaty animacyjno-artystyczne (m.in. emaliernia, wzorcownia), widowisko przenoszące w świat zgiełku hali fabrycznej, opowieści i zajęcia warsztatowe. Była to swoista podróż w czasie do chwil, kiedy działalność huty wyznaczała rytm życia jej pracowników i ich rodzin.

 

–  Paruszowiec-Piaski to swoista perełka, która zasługuje na to, by wprowadzić ją na stałe na Industriadę, nie tylko w charakterze obiektu zaprzyjaźnionego, ale „pełnoprawnego” na Szlaku Zabytków Techniki. Warto też zaznaczyć, że, to co robimy, jest zauważane także za granicą. Chęć przedłużenia szlaku w kierunku Ostawy i Karwiny wyrażają Czesi – mówi Grzegorz Wolnik, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

 

Święto Szlaku Zabytków Techniki odbyło się także tradycyjnie na terenie Zabytkowej Kopani „Ignacy” w Niewiadomiu, gdzie Industriadę zorganizowano już po raz 8. Wydarzenie oficjalnie rozpoczął tradycyjny pomarańczowy korowód ulicami Niewiadomia. W programie wydarzenia znalazły się m.in.: zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem i możliwość zobaczenia lokomobilu Cegielskiego.

 

Był też escape room czyli rodzaj gry z zdaniami do wykonania. Dzięki wystawie fotografii można było zobaczyć wyłączone i zlikwidowane ośrodki przemysłowe oraz urządzenia niegdyś je obsługujące. Program uzupełniły prelekcje w temacie industrialnym, zabawa muzyczna z zespołem Szlagier Maszyna i spektakl laserowo-multimedialny. Wieża widokowa zamieniała się zaś w maszynę parową – z okien wydobywał się głos pracy maszyny, a kominem wentylacyjnym z dachu buchał dym. 

 

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z Industriady w dzielnicy Niewiadom:  

 

 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-12

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia...
(Św. Augustyn)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt