Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Trwa przebudowa ronda Mikołowskiego


Prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Wyzwolenia – Mikołowska – Sybiraków  nabierają tempa. Rondo Mikołowskie zastąpi skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, dzięki czemu ruch samochodowy w tej części Rybnika będzie bardziej płynny.

 Decyzja o przebudowie skrzyżowania podjęta została głównie z uwagi na fakt, że rondo Mikołowskie jest za małe, a przez to niefunkcjonalne:

 

Jest to poważny problem, rondo Mikołowskie znajduje się na drodze wojewódzkiej, to główny ciąg komunikacyjny, droga wylotowa z miasta. Były prowadzone badania, które pokazały, że godzinowy przepust samochodów w tym miejscu będzie lepszy po przebudowie ronda na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. W tej chwili na rondzie w ciągu godziny przejechać może 2236 samochodów. Po modernizacji skrzyżowania w tym samym czasie przejedzie 3035 samochodów, a więc około ośmiuset więcej. Ronda są pomysłem francuskim, były budowane po to, by zwalniać ruch w centrach miast – tutaj zależy nam przede wszystkim na lepszej płynności ruchu –  tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Fot. W. Troszka

Sygnalizacja świetlna na przebudowanym skrzyżowaniu będzie synchronizowała się z kolejnym skrzyżowaniem na ul. Przemysłowej – dzięki tzw. „zielonej fali” ruch będzie bardziej płynny na całym odcinku drogi, choć z uwagi na dużą ilość samochodów i przeciążenie dróg w godzinach szczytu komunikacyjnego korków zapewne nie uda się wyeliminować.

 

– Wiem, że niektórzy podchodzą sceptycznie do tej inwestycji, że są spore emocje z tym tematem związane, ale musimy podjąć to wyzwanie. Dalsze utrzymywanie ronda Mikołowskiego jest niekorzystne dla miasta. Patrzę na to także z punktu widzenia potencjalnych inwestycji, np. przy planowanym w przyszłości remoncie wiaduktu na ulicy Żorskiej skrzyżowanie w postaci tak małego ronda jak Mikołowskie byłoby zablokowane totalnie. Decydujemy się na przebudowę, patrząc perspektywicznie – dodaje Piotr Kuczera.

 Fot. W. Troszka

W ramach modernizacji ronda wprowadzone zostaną dodatkowe usprawnienia:

 

–  Na wlotach pojawiają się dodatkowe pasy. Wszystkie wloty będą kierunkowe, nie będzie kolizji na sygnalizacji świetlnej, jeżeli będzie nadawany sygnał zielony dla tej właśnie grupy. Na ul. Sybiraków i Wyzwolenia mamy 3 wloty, na Miłkowskiej dwa, na Wyzwolenia od centrum też 2 wloty. Komunikujemy dodatkowo całą drogę rowerową, można będzie bezpiecznie przejechać na dzielnicę Północ przez  ul. Pod Wałem. Kontynuujemy tę drogę dla rowerzystów do zjazdu na stację paliw, tu kończymy, ale jesteśmy na etapie opracowywania projektu na dalszy ciąg drogi rowerowej, który ma docelowo skomunikować dzielnicę Paruszowiec-Piaski z centrum – wskazuje Łukasz Bartosz, kierownik Referatu Uzgodnień i Zarządzania Ruchem Wydziału Dróg UM.

 Fot. W. Troszka

 

Roboty na rondzie Mikołowskim powinny zostać ukończone do 27 czerwca. Od poniedziałku, 19 czerwca, kierowców czekają jednak dodatkowe utrudnienia – skrzyżowanie zamknięte zostanie również dla pojazdów osobowych. Będą obowiązywały te same objazdy, które funkcjonują teraz dla samochodów ciężarowych – więcej TUTAJ.

 Fot. W. Troszka

 

–  Dla tych mieszkańców, którzy obawiają się, że miasto Rybnik nie będzie miastem rond mam dobrą wiadomość – przy budowie rybnickiego odcinka drogi Racibórz – Pszczyna powstaną kolejne skrzyżowania o ruchu okrężnym – uspakaja prezydent Rybnika.Grafika ilustrująca przepustowość pojazdów w ciągu godziny na skrzyżowaniu ulic Mikołowska – Sybiraków –Wyzwolenia – rondo i skrzyżowanie z sygnalizacją.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-14

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt