Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Na planie "Diagnozy"


Trwają zdjęcia do serialu stacji TVN "Diagnoza", którego akcja dzieje się w Rybniku. Sceny serialu realizuje ponad 80-osobowa ekipa, a na ulicach Rybnika można spotkać głównych aktorów produkcji – m.in. Maję Ostaszewską i Macieja Zakościelnego.Filmowa ekipa gości w Rybniku od 12 do 17 czerwca. Zdjęcia do serialu odbywają się od wczesnych godzin porannych do nocy. Sceny są nagrywane na rybnickich ulicach i w charakterystycznych miejscach miasta.

 

Najwięcej dzieje się na kampusie – budynek Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pełni rolę  szpitala, w którym rozgrywa się serialowa akcja.

 

–  Bardzo podoba mi się ten budynek, jego architektura. Myślę, że nada on naszemu serialowi jakość wizualną. Było już kilka seriali medycznych – realizowanych często w nowoczesnych bryłach bez duszy. Ten budynek ma duszę i swoją historię, jest idealny – mówiła Maja Ostaszewska podczas konferencji prasowej na kampusie we wtorek, 13 czerwca. 

 

Ta historia zatoczyła swoiste koło: 

 

Serial przywraca w pewnym sensie szpital Rybnikowi. Mało kto już pamięta, że dzisiejszy kampus to dawny szpital bracki budowany w latach 1911-1012, który przez lata służył rybniczanom. Dzisiaj służy nauce, a teraz mamy wątek serialowy – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Jest piękny szpital. Natomiast opowiedziana przez nas historia jest z kolei bardzo emocjonalna – mamy nadzieję, że to się będzie widzom podobać – zaznaczała Dorota Kośmicka-Gacke, producentka serialu.
Fot. L. Tyl

 

Serial na antenie telewizji ogólnopolskiej to sposób na zaprezentowanie walorów Rybnika.

 

– Cieszę się, że Rybnik jest jednym z ważnych elementów nowej produkcji serialowej. Będziemy mogli obejrzeć miasto jesienią w czerwcowej szacie, spojrzeć na Rybnik z innej perspektywy, w sposób szczególny zwrócić uwagę na naszą architekturę, zieleń, piękno miasta. Rybnik chce pokazać w serialu nie tylko centrum miasta, ale też np. chwałowickie familoki, które są ciekawym elementem architektury industrialnej. Obecność miasta w serialu to szansa na pokazanie potencjału Rybnika. Robimy coś nowego, coś, czego jeszcze w Rybniku nie było, chcemy współtworzyć koloryt polskich produkcji filmowych. Wierzę w miłość do seriali i pewną stabilność uczuć tych, którzy seriale oglądają. Sądzę, że dzięki serialowi Rybnik przyciągnie turystów chcących poznać ten wyjątkowy obszar Górnego Śląska, nie do końca zindustrializowany i bardzo zielony – zaznacza Piotr Kuczera.   

 

Proces produkcji serialu jest bardzo złożony, a realizacja zdjęć plenerowych w Rybniku to ogromne przedsięwzięcie logistyczne.

 

– To jest ogromne przedsięwzięcie, bo to jest ekipa filmowa, a nie telewizyjna. Realizujemy serial metodą filmową, jesteśmy jedną z większych ekip, które zostały stworzone na potrzeby serialu. W realizacji zdjęć bierze udział około 80 osób. 30 osób przygotowywało to, żebyśmy mogli tutaj sprawnie przenosić się z miejsca na miejsce z naszymi 4 kamerami i 2 dronami! Jest to bardzo skomplikowane, ale tak wygląda realizacja filmu. Mobilizujemy się na okres kilkudziesięciu dni zdjęciowych, a wszystko jest przygotowywane na długo przed startem zdjęć. Największa praca została wykonana – teraz musi być tylko miła atmosfera, aktorzy muszą się dobrze czuć, reżyser musi być w dobrej formie. Mamy piękne plenery, pogoda dopisuje, jest co filmować – podkreślała Dorota Kośmicka-Gacke.

 

Diagnoza to serial 13-odcinkowy, który pojawi się na antenie stacji TVN we wrześniu.

 

– Jest to serial medyczny z tajemnicą wątku głównej bohaterki i 2 chirurgów, którzy stają na jej drodze – zdradza Dorota Kośmicka-Gacke.

 

Przy realizacji serialu wielkie nazwiska i gwiazdy pojawiają się po obu stronach kamery. Główne role zagrają Maja Ostaszewska, Maciej Zakościelny, Adam Woronowicz i  Magdalena Popławska.

 

Maja Ostaszewska to aktorka wybitna, grała w wielu różnych produkcjach, ma na swoim koncie zarówno role filmowe jak i teatralne. 

 

  Moja bohaterka owiana jest tajemnicą, widzowie będą krok po kroku odkrywać ją, dlatego nie mogę wiele powiedzieć. To jest bardzo ciekawa rola, przyjęłam ją, co jest dla mnie zobowiązaniem. Kocham mój zawód, to jest moja wielka pasja, traktuję go bardzo serio, do każdej roli przygotowuję się więc solidnie. Cały serial jest bardzo rzetelnie przygotowywany, konsultanci medyczni są cały czas na planie – mówiła Maja Ostaszewska.Fot. L. Tyl

 

Maciej Zakościelny, który wcieli się w postać doktora Michała Wolskiego, opowiadając o swojej postaci mówił:

 

Jestem chirurgiem, ale również pasjonuję się muzyką - gram w zespole na perkusji. Jestem lekarzem, który nie jest pozbawiony empatii wobec pacjentów.

 

Rola wymagała sporego przygotowania

 

– Na początku myślałem, że ta rola nie jest dla mnie, nie wiedziałem, jakiego lekarza mogę zagrać. Ale kiedy byliśmy świadkami operacji w szpitalu, wtedy stwierdziłem, że to jest to, co chcę zrobić i że chcę w tym brać udział. Nasz serial nie jest jednak serialem stricte pokazującym życie lekarzy, głównym trzonem jest zagadka kryminalna i to, w jaki sposób będziemy poznawać życie bohaterów – dodał Maciej Zakościelny, który przyznał też, że jeszcze nie miał okazji zobaczyć Rybnika, podkreślając, że docenia klimat miejsc na Śląsku i ludzi, którzy tu mieszkają.     

 

Serialowym chirurgiem jest też Adam Woronowicz:

 

 Razem z Maćkiem Zakościelnym tworzymy zespół lekarzy. Do roli chirurga przygotowywałem się na bloku operacyjnym. To jest świat, który mnie zafrapował, jest to bardzo interesujące – mówił  aktor, podkreślając też wrażenie, jakie zrobił na nim Rybnik. – To bardzo urokliwe miejsce, lubię ten zakątek Polski, choć w Rybniku jestem pierwszy raz. Nie wiedziałem np., że w Rybniku trenowała piłkarska kadra narodowa Kazimierza Gorskiego i nie tylko – uzupełnił Adam Woronowicz.  

 

W Rybniku swoje sceny nagrywa też Magdalena Popławska.

 

– Gram Martę Artman, jestem neuropsychologiem. Na bazie odkrywania kolejnych kart przeszłości głównej bohaterki oparta jest cała serialowa intryga – wyjawiła Magdalena Popławska.

 
  

 

Na konferencji prasowej aktorka opowiedziała też o swoich związkach ze Śląskiem

 

 –  Jestem z Zabrza, na Śląsku realizowałam też kilka produkcji – bo i swój pierwszy film „Doskonałe popołudnie” z Przemkiem Wojcieszkiem kręciłam tutaj, i mój ostatni kinowy film  Pieprzycy „Jestem mordercą” był na Śląsku, w „Pakcie” z kolei grałam burmistrz Bytomia. W Rybniku nigdy nie byłam, w związku z intensywnością pracy nie udało mi się jeszcze zobaczyć miasta, ale na pewno w wolnej chwili pójdę pozwiedzać – opowiadała Magdalena Popławska.

 

W serialu zagrają nie tylko wspaniali aktorzy – także za realizację odpowiadają profesjonaliści. 

 

   Reżyserem serialu jest Xawery Żuławski – człowiek, który ma bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, nie bierze udziału w produkcjach, których „nie czuje”. Operatorem jest Tomek Naumiuk, który realizował m.in. zdjęcia z Agnieszką Holland, a za kostiumy odpowiada Dorota Williams – dodaje  Dorota Kośmicka-Gacke.

 

Ekipa filmowa zrealizowała do tej pory około jedną trzecią zdjęć serii. Finalizowanych jest  pierwszych sześć odcinków, przed filmowcami kolejnych siedem – za kilka tygodni powrócą do Rybnika, by realizować następne zdjęcia. 
  
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-14

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt