Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Przybywa nowych drzew w Rybniku


Zadrzewianie Rybnika trwa! Prawie pół tysiąca drzew w różnych miejscach miasta zasadził w ostatnim czasie Zarząd Zieleni Miejskiej. Oczy mieszkańców cieszą już kilkunastoletnie graby, dęby, platany i inne gatunki drzew.Zapowiadana w marcu br. ofensywa sadzenia drzew w Rybniku nabiera tempa. W kolejnych punktach miasta sukcesywnie zaczęły pojawiać się kilkuletnie sadzonki, idealnie wrastając w miejski krajobraz.

 

Drzewa w mieście są nieodzownym elementem przestrzeni, dlatego Rybnik podejmuje działania, które z jednej strony będą chronić istniejący drzewostan, z drugiej zaś możliwie jak najpełniej go rozwijać. Moją ambicją jest prowadzenie takiej polityki, która pozwoli na pogodzenie współistnienia drzew i niezbędnej infrastruktury miejskiej – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który akcję sadzenia drzew w Rybniku zainaugurował 21 marca, sądząc kilkunastoletniego platana i świętując w ten sposób Międzynarodowy Dzień lasów (więcej TUTAJ).

 

Od tego czasu Zarząd Zieleni Miejskiej w różnych punktach miasta posadził w sumie 461 kilkunastoletnich drzew różnych gatunków. Miejski krajobraz upiększyły m.in. dęby błotne, platany klonolistne, buki pospolite 'Dawyck gold' i 'Dawyck purple', lipy drobnolistne 'Greenspire', graby pospolite ‘Frans Fontain', wiśnie osobliwe 'Umbraculifera', dęby 'Fastigiata', grusze drobnoowocowe 'Chanticleer' i żywotniki zachodnie.

 

Wiek zakupionych przez Zarząd Zieleni Miejskiej drzew waha się w przedziale od 12 do 15 lat. Sadzimy gatunki, które wyróżniają się ciekawymi cechami. Platany mają np. szaro-żółtą korę, która u starszych drzew łuszczy się, odsłaniając korę jaśniejszą. Zrzucanie starszych warstw kory jest cechą gatunkową, dzięki której drzewo może odsłonić mikroskopijne pory oddechowe, co ułatwia mu wymianę powietrza. Większość drzew nie ma tej zdolności i gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza – tłumaczy dyrektor jednostki, Joanna Kotynia-Gnot.

 

Także inne drzewa zaskakują ciekawymi  cechami:

 

Dąb błotny ma latem liście ciemnozielone i lśniące, które jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono. Przebarwianie następuje od wierzchołka – przez pewien czas górne partie korony są jaskrawo czerwone, podczas gdy liście na dolnych konarach są jeszcze zupełnie zielone. Drzewa takie jak grusza dorobnoowockowa, wiśnia osobliwa czy też lipa są cennymi roślinami dla pożytecznych owadów, w tym dla pszczoły miodnej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zasadzone 7-8-letnie żywotniki zachodnie zostały „wyprodukowane” przez Zarząd Zieleni Miejskiej Rybnik – dodaje Wojciech Czerwiński, pracownik ZZM.

 

Nowe drzewa posadzone zostały m.in. w okolicach bulwarów nad Nacyną, w parku tematycznym nad Nacyną, w dzielnicach: Śródmieście, Chwałowice, Rybnicka Kuźnia, Boguszowice Stare, Niedobczyce, Ochojec, na ul. Mikołowskiej, Raciborskiej, Rudzkiej, Zebrzydowickiej, Wodzisławskiej i Reymonta.

 

Zarząd Zieleni Miejskiej planuje kolejne nasadzenia drzew w okresie jesiennym.

 

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć dokumentujących zrealizowane nasadzenia. 

  
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-20

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia...
(Św. Augustyn)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt