Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Sztandar Miasta i procesja św. Antoniego


Dni Rybnika to nie tylko koncerty i zabawy, to również święto patrona Rybnika, świętego Antoniego, i tradycyjny przemarsz z przedstawiającą go figurą ulicami miasta. W tym roku w procesji po raz pierwszy wziął udział również poczet sztandarowy miasta.Warto pamiętać, że Święto Miasta ustanowione zostało w 2007 roku, w związku z przypadającym 13 czerwca dniem św. Antoniego, patrona Rybnika. Przemarsz z figurą św. Antoniego, stał się więc nieodłączną częścią obchodów Dni Rybnika, choć sama tradycja takich procesji kultywowana jest przez rybniczan już od wielu lat.

 

W niedzielę, 18 czerwca, w ostatnim dniu obchodów tegorocznych Dni Rybnika, zabytkowa figura św. Antoniego, niesiona na ramionach ubranych w górnicze mundury uczniów rybnickiego Zespołu Szkół Technicznych, po raz kolejny w uroczystej procesji odwiedziła rybnickie ulice.

 

Dziękując mieszkańcom, delegacjom i pocztom sztandarowym za liczny udział we wspólnym przemarszu, prezydent Rybnika Piotr Kuczera przypominał, że:

 

 „Przemarsz ten stanowi kontynuację jednej z najpopularniejszych form kultu liturgicznego świętego Antoniego i wyraz naszej radości z opieki patrona miasta, będącej dla nas zaszczytem i wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem, które staramy się codziennie wypełniać”.
Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

 

W trakcie uroczystej sumy odpustowej w bazylice św. Antoniego, z udziałem władz miasta,  zaproszonych gości i licznie zgromadzonych mieszkańców, przewodniczący mszy świętej, metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc, nawiązując do nauki i życiowej postawy św. Antoniego, przypomniał jak ważna jest pomoc i opieka osobom ubogim, słabszym, znajdującym się w trudniej sytuacji życiowej. Podziękował jednocześnie, za zaangażowanie i wkład wolontariuszy – szczególnie młodych  – w akcje niesienia pomocy, realizowane przez organizacje katolickie, takie jak Caritas.

 

W swojej homilii, arcybiskup nawiązał również do nazwy Rybnika, wskazując na najstarszy symbol chrześcijaństwa, jakim jest ryba:

 

„Pozostaje mi życzyć, aby mieszkańcy miasta, którego symbolem jest ryba, byli chrześcijanami, by budowali civitas dei - miasto Boże, w którym panuje duch ewangelii Chrystusa, duch służby miłości i miłosierdzia. Miasto, w którym szanuje się człowieka i dzieło stworzenia. Nasz wspólny dom”.  

 

 Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

 

Arcybiskup poświęcił również nowy sztandar Miasta Rybnika, który odtąd używany będzie między innymi podczas uroczystości państwowych i miejskich, uroczystych sesji Rady Miasta Rybnika, ślubowania Prezydenta Miasta oraz radnych, składania kwiatów przez władze samorządowe w Miejscach Pamięci, nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika czy ceremonii pogrzebowych honorowych i zasłużonych obywateli Miasta Rybnika.

 

 „Dzisiaj oto wspólnie oddajemy cześć świętemu Antoniemu, świętując jednocześnie 10. rocznicę ustanowienia go patronem Rybnika. Dzisiaj poświęciliśmy również sztandar miasta, który obok herbu, flagi i łańcucha prezydenckiego stanowić będzie piękny symbol naszej tożsamości” – mówił podczas uroczystości w bazylice, prezydent Piotr Kuczera. „Państwa liczny udział w uroczystości jest świadectwem naszego poczucia wspólnoty, wyrazem szacunku dla tradycji i dowodem zaangażowania w życie miasta” – dodał.

 

 

Ręcznie haftowany sztandar powstał w specjalistycznej pracowni w Radomiu. Na co dzień będzie przechowywany w ozdobnej gablocie w urzędzie miasta, w sali im. Władysława Webera, w której odbywają się sesje rady miasta. Uchwałę dotyczącą ustanowienia sztandaru Miasta Rybnika oraz zasad jego używania Rada Miasta Rybnika przyjęła podczas ubiegłorocznej, czerwcowej sesji. 

 

 Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

 

Sztandar złożony jest z dwóch różniących się od siebie płatów materiału z haftowanymi emblematami i napisem. Na awersie czerwonego płata sztandaru znajduje się godło w wielkości 3/4 wysokości płata, umieszczone centralnie na płacie sztandaru. Orzeł haftowany srebrnym szychem, korona, dziób i szpony haftowane złotym szychem. Na rewersie białego płata znajduje się herb Miasta Rybnika z błękitną tarczą, w wielkości 1/2 wysokości płata sztandaru, z haftowanym srebrnym szychem wizerunkiem szczupaka i motywem roślinnym – kotewką (orzechem wodnym), łodygami i kwiatkami. Głowica drzewca przedstawia orła Piastów górnośląskich, godło województwa śląskiego.

 

Szczegóły w =>uchwale 


 

Galeria zdjęć z uroczystości: 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-18

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt