Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Tyglikowe marzenia na Paruszowcu


Tradycyjne, śląskie podwórko, podświetlone popołudniowym słońcem familoki, biegające wokół roześmiane dzieciaki… a wśród nich mały Tyglik i jego marzenia o tym, by wyruszyć w świat i poszukać szczęścia „za wielką wodą”…Tytułowy Tyglik  - w tej roli jeden z rondelków, wyprodukowanych w rybnickiej Hucie Silesia - spotyka na swojej drodze postaci, które uczą go życia i przekonują, że można przemierzyć cały świat, by przekonać się, że jednak to co najpiękniejsze i najwartościowsze często mamy tuż obok siebie.
Fot. L. Tyl

Fot. L.Tyl

 

Plenerowy spektakl „Tyglikowe marzenia”, który zobaczyć można było w czwartkowe popołudnie na osiedlu patronackim dawnej rybnickiej Huty Silesia, to opowieść w subtelny sposób nawiązująca do postaci i wydarzeń związanych z dziejami Rybnika. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie tragedie wojennej zwieruchy.  Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci jak dr Juliusz Roger czy założyciel parku Kozie Góry, Juliusz Haase.

 

Ciepła i sentymentalna opowieść, nabiera wyjątkowego charakteru dzięki scenerii, w której została pokazana. Otoczone familokami podwórko, tradycyjne chlewiki pomalowane w kolory i wzory, wykorzystujące motywy zdobień znane nam z produkowanych w pobliskiej „Silesii” garnuszków czy rondli… Aktorzy obficie korzystają też ze śląskiej gwary, co dodaje spektaklowi wyjątkowej swojskości i poczucia, że oto siedzimy w dawnej babcinej kuchni, słuchając historii jak to kiedyś bywało.Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl

 

Przedstawienie „Tyglikowe marzenia” w reżyserii Dariusza Czajkowskiego, wpisujące się w realizację projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, było częścią dwudniowego pikniku kulturalnego Kultura.paruszowiec, dedykowanego dzieciom, rodzicom, dziadkom, przyszłym rodzicom, mamom, słowem - wszystkim poszukującym wiedzy, okazji do spotkań, zabawy i wspólnej aktywności.

 

W poruszającym wyobraźnię spektaklu wystąpili: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator oraz Dariusz Czajkowski.

 

Organizatorem wydarzenia Kultura.dzielnica jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych Kulturalny Domek we współpracy ze Stowarzyszeniem Instytut Społeczny Silesia, Stowarzyszeniem Artystycznym Uwagi wARTe, Rybnik Czyta oraz Teatrem Ziemi Rybnickiej.  Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Miasta Rybnika.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-06-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt