Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Klimatyczne wyzwania dla polskich miast


Rybnik jest jednym z miast, w których odbywają się warsztaty w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.  Podtopienia i zniszczenia spowodowane przez nawalne deszcze to jeden z najważniejszych problemów wynikających ze zmian klimatu, z jakimi muszą borykać się mieszkańcy miast.

 

Został on zasygnalizowany podczas pierwszy spotkań i warsztatów w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Środowiska pt. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

 

W trakcie warsztatów eksperci spotykają się z przedstawicielami samorządów, aby zdiagnozować najważniejsze wyzwania wynikające ze zmian klimatu, które stoją przed miastami.Ulewne deszcze, często połączone z burzami, należą do najczęściej występujących w miastach ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku mieliśmy kolejne ich przykłady (np. na Śląsku, Małopolsce i Podlasiu). Wywołują one poważne straty materialne w postaci podtopień budynków prywatnych i obiektów publicznych oraz innych zniszczeń. Trudno jest im przeciwdziałać w sytuacji, gdy systemy odprowadzania wód opadowych nie odpowiadają obecnym warunkom klimatycznym. Dlatego należy rozwijać błękitno-zieloną infrastrukturę, która pozwoli zatrzymać wodę opadową. Tam, gdzie ograniczone są możliwości rozwoju takiej infrastruktury, trzeba dostosować systemy kanalizacji deszczowej do prognozowanych warunków klimatycznych.

 

Wśród innych problemów związanych z czynnikami meteorologicznymi, które występują niemal każdego roku na obszarach silnie zurbanizowanych, należy też wymienić susze i niedobory wody, gdy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na wodę i nie wszędzie udaje się je zaspokoić. Dlatego zdarza się wprowadzanie ograniczeń w dostawach wody na potrzeby gospodarcze.

 Warsztaty w ramach projektu. Fot. Materiały prasowe.

 

Z analiz ekspertów i pracowników samorządowych wynika, że sektorami gospodarki najbardziej wrażliwymi na klimat są: gospodarka wodna, transport i energetyka. Natomiast w sferze społecznej najpoważniejszym wyzwaniem jest ochrona zdrowia ludzi, którym doskwierają upały. W miastach ogromnym problemem jest również gorsza jakość powietrza, co widać było podczas tegorocznej zimy, gdy wiele miast borykało się ze smogiem. Jako wrażliwe obszary/sektory wskazywane są w miastach także turystyka i bioróżnorodność, które są silnie zależne od warunków klimatycznych.

 

Miasta diagnozują najpoważniejsze problemy, które wynikają z ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, choć nie zawsze wiążą je z długotrwałymi zmianami klimatu. W miastach podejmowane są także działania o charakterze adaptacyjnym, ale nie są one nazywane „adaptacją do zmian klimatu”. Realizowany projekt ma ocenić wrażliwość miast na zmiany klimatu oraz pomóc miastom określić kierunki niezbędnych działań poprzez wybór czterech najbardziej wrażliwych sektorów lub obszarów. Zaplanowanie działań adaptacyjnych odpowiadających zagrożeniom w tych sektorach i obszarach pomoże zwiększyć odporność miast na zmiany klimatu. 

 

Projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” będzie realizowany do 2019 roku. Teraz trwa jego drugi etap. Zakończy się w trzecim kwartale tego roku. Dotychczas warsztaty odbyły się w 31 miastach: Częstochowie, Tychach, Jaworznie, Gliwicach, Chorzowie, Zabrzu, Łodzi, Płocku, Tarnowie, Rzeszowie, Dąbrowie Górniczej, Bielsku Białej, Krakowie, Rybniku, Legnicy, Siemianowicach Śląskich, Grudziądzu, Słupsku, Rudzie Śląskiej, Toruniu, Wrocławiu, Włocławku, Bytomiu, Katowicach, Wałbrzychu, Sosnowcu, Czeladzi,  Bydgoszczy, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim i Białymstoku.


Źródło: Biuro Projektu, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-07-17

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czuć ból - znaczy być żywem. Nie ma życia bez cierpienia.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt