GOSPODARKA:


Strona główna -> Gospodarka -> Inwestycje miejskie

Oczyszczalnia ścieków

 

25 września 2000 r. w Rybniku - Orzepowicach otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. Zapewnia ona wysoki stopień oczyszczenia ścieków zgodny z polskimi oraz unijnymi normami.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 40 milionów złotych, z czego ponad jedną czwartą pokryto z budżetu miasta
Efektem czteroletniej modernizacji jest oczyszczalnia, której przepustowość szacuje się na 27 500 metrów sześciennych ścieków na dobę, wystarczającą dla 150 tys. miasta. Obecnie jej moc przerobowa jest wykorzystywana w 72%.

Oczyszczalnia pracuje w systemie mechaniczno-biologicznym (za wspomaganiem chemicznym), co gwarantuje wysokie oczyszczenie ścieków odprowadzanych do Nacyny. Biologicznie usuwany jest nadmiar azotu i fosforu. Uzyskiwany w procesie fermentacji biogaz jest wykorzystywany do podgrzewania komór fermentacyjnych oraz ogrzewania przyległych obiektów. Nadmiar gazu może być spalany. Przefermentowany osad po odwodnieniu można będzie wykorzystywać rolniczo, szczególnie na potrzeby rekultywacji terenów poprzemysłowych. 

 

Foto: M. Chałupka

Foto: Z. Keller


ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt