O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Ludzie Rybnika -> Adam Fudali

Adam Fudali

Adam Fudali

 

Pełnił funkcję prezydenta Miasta Rybnika w latach 1998-2014 (cztery kadencje)

 

Adam Fudali urodził się w 1951 roku. Jest absolwentem rybnickiego Technikum Mechanicznego. W latach 1973-1998 był współwłaścicielem firmy handlowo-usługowej.
W latach 1990-1994 był radnym i przewodniczącym Komisji Działalności Gospodarczej Rady Miasta Rybnika. W 1998 roku wybrany został przez Radę Miasta Prezydentem Miasta Rybnika.

 

Kontynuował przemiany społeczno-gospodarcze w Rybniku zainaugurowane przez Józefa Makosza. Jego proinwestycyjna polityka uczyniła z miasta nowocześnie zarządzany ośrodek i dynamiczne centrum subregionu zachodniego województwa śląskiego.

 

Adam Fudali działał na rzecz powstania w Rybniku Zespołu Szkół Wyższych przy ul. Rudzkiej, otwarcia nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej, uruchomienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w dzielnicy Orzepowice i wybudowania kanalizacji sanitarnej w mieście przy wsparciu z Unii Europejskiej. Jego kadencja to czas budowy hal i sal gimnastycznych oraz wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych i placów zabaw. Zmodernizowano też stadion miejski i lekkoatletyczny, halę widowiskowo-sportową w Rybniku-Boguszowicach i kąpielisko „Ruda”. Do użytku oddano krytą pływalnię w Boguszowicach, park tematyczny na Kampusie czy salę ćwiczeń dla zespołu „Przygoda”. Adam Fudali czynił starania na rzecz rewitalizacji ulic Sobieskiego i Powstańców Śląskich, dzięki czemu nowe oblicze zyskał śródmiejski deptak i sąsiadujący z nim zieleniec Polskiej Organizacji Wojskowej.

 

Prezydentura Adama Fudalego zostanie też zapamiętana jako czas inauguracji Rybnika na koncertowej mapie międzynarodowych gwiazd (w 2011 Bryan Adams, w 2012 zespól Guns n’Roses, w 2013 Rod Stewart, a w 2014 zespół 30 Seconds to Mars). Obecnie ta tradycja z wielkim powodzeniem jest kontynuowana przez Prezydenta Piotra Kuczerę w formie festiwalowej.

 

Efekty niektórych prowadzonych przez byłego prezydenta działań zostały docenione przez różne środowiska. Został laureatem m.in. ogólnopolskiego konkursu „Lider Samorządu 2014”. W 2010 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Adama Fudalego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. został laureatem Samorządowego Oskara w dziedzinie działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym. Otrzymał również „Śląskiego Oskara 2004″ – wyróżnienie, przyznawane przez Kapitułę Nagrody Godła Promocyjnego „Śląski Oskar”. Został też wyróżniony Honorowym Medalem Europejskim za propagowanie idei Unii Europejskiej – to wyróżnienie przyznał mu Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Business Centre Club. Jest Laureatem Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, przyznawanego z inicjatywy środowiska gospodarczego skupionego wokół Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

Za czasów Adama Fudalego, Rybnik odnosił kilka sukcesów w ogólnopolskich konkursach i rankingach. „City Guide Polska”, ogólnopolski ranking samorządowy „Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom”, „Gmina Fair Play”, rankingi pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” czy publikowana w dzienniku „Rzeczpospolita” Złota Setka Samorządów.

 

Dzięki staraniom, Urząd Miasta Rybnika – jako pierwszy na Śląsku i drugi w Polsce – wdrożył system zarządzania jakością zgodny z wymogami międzynarodowej normy ISO 9001:2000. Certyfikat ISO czy dwie „Złote @” potwierdziły wysoką jakość oferowanych przez rybnicki magistrat usług, sprawną i kompetentną realizację zadań oraz „wyjście” w stronę mieszkańców i podmiotów gospodarczych.

 

Były prezydent jest też współtwórcą Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. W Zarządzie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz w Komitetach Sterujących powołanych przez Marszałka Województwa Śląskiego działał na rzecz rozwoju regionu. Jest także współtwórcą „Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta Rybnika” i „Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2015”. Współuczestniczył ponadto w tworzeniu Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

 

Adam Fudali od grudnia 2014 roku do października 2016 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Nadal pozostaje radnym miasta.

 

Jest żonaty, ma czworo dzieci i czworo wnucząt. W wolnych chwilach lubi dobry reportaż i publicystykę.

 

 

 

Nagrody i wyróżnienia:

 


Lider Samorządu 2014

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt