O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Ludzie Rybnika

Henryk Mikołaj Górecki

(1933 - 2010)

 

Urodził się w 1933 r. w Czernicy, w Powiecie Rybnickim. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w 1951 r. w Rydułtowach pracował jako nauczyciel przedmiotów ogólnych w szkole w Radoszowach. Regularną naukę muzyki rozpoczął w 1952 r. w Średniej Szkole Muzycznej w Rybniku pod kierunkiem Karola i Antoniego Szafranków.

 

Już w trakcie swojej edukacji H. M. Górecki dał się poznać jako doskonale zapowiadający się kompozytor. W latach 1955 – 1960 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, kończąc ją z najwyższym odznaczeniem. Wiele lat życia H. M. Górecki związał z Katowicką Akademią Muzyczną będąc w pewnym okresie rektorem tej uczelni i ucząc w niej młodych ludzi warsztatu kompozytorskiego.

 

H. M. Górecki jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jego twórczość jest dziś znana i prezentowana na całym świecie. Będąc uznanym już kompozytorem nigdy nie zapomniał o swoich rybnickich korzeniach. W 1973 r. skomponował „3 Tańce Na Orkiestrę”. Kompozycję tę dedykował swojemu pierwszemu nauczycielowi muzyki Antoniemu Szafrankowi i jego rybnickiej orkiestrze. Prawykonanie z udziałem kompozytora odbyło się 24 XI 1973 r. w rybnickim teatrze. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rybnickiej dyrygował A. Szafranek.

 

Henryk Mikołaj Górecki syn rybnickiej ziemi od wielu lat rozsławia polską kulturę muzyczną na całym świecie. Zawsze z wielkim przywiązaniem i wdzięcznością mówi o swoich rybnickich korzeniach, z którymi związany jest początek jego kompozytorskiej drogi.

 

30 kwietnia 2003 r. Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę o nadaniu H.M. Góreckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika. 18 czerwca 2003 r. w Rybnickim Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert podczas którego H. M. Górecki odebrał honorowe obywatelstwo.

W trakcie koncertu wystąpiła Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie znalazła się III Symfonia Es-dur „Eroica” L. van Beethovena oraz kompozycje H. M. Góreckiego – Trzy utwory w dawnym stylu, Koncert na orkiestrę smyczkową op. 40 oraz utwór dedykowany Antoniemu Szafrankowi i Filharmonii Rybnickiej - Trzy tańce op. 34.Henryk Mikołąj Górecki. Fot. K. Jaroch

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt