CZAS WOLNY:


Strona główna -> Czas wolny -> Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Rybnik, dzięki swojemu położeniu wśród wód i lasów, zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku, sprawiając, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno miłośnik różnego rodzaju sportów, amator rowerowych wycieczek, energiczny piechur jak i tęskniący za odrobiną lenistwa spacerowicz. 

  

Wszystkie opisane niżej szlaki piesze rozpoczynają się w centrum Rybnika na stacji PKP. Szlaki kończą się w miejscach skąd istnieje możliwość łatwego powrotu środkami komunikacji miejskiej do miasta.


 

 

SZLAK STULECIA TURYSTYKI – zielony:

Rybnik – Tarnowskie Góry;odcinek Rybnik–Nieborowice – 25,5 km.

 

Szlak prowadzi ulicą Wieniawskiego obok neogotyckiej kaplicy św. Juliusza oraz szpitala św. Juliusza (oddanego do użytku w roku 1869). Naprzeciw szpitala znajduje się niewielki park Bukówka, będący na przełomie XIX i XX cmentarzem żydowskim. Przez park Bukówka ul. Miejską dochodzimy do Placu Mikołaja Kopernika, gdzie z lewej strony widoczny jest budynek Sądu Rejonowego. Zbudowany na miejscu piastowskiej warowni z XII w. zamek w czasie swej bogatej historii był warownią, siedzibą zakonu, zamkiem magnackim a od XIX wieku stał się siedzibą sądu.
Szlak biegnie dalej ul. Miejską w kierunku Rybnika. Po drodze możemy zobaczyć klasycystyczny budynek Urzędu Miasta (1928 r) z witrażami Żeleńskich, przedstawiającymi alegorie przemysłu, handlu i rolnictwa, oraz budynek poczty z 1905 roku. Warto pamiętać, że na miejscu dzisiejszego skweru naprzeciw Urzędu Miasta do roku 1940 stała synagoga żydowska.
Na Rynku, znajdują się zabytkowe kamieniczki oraz klasycystyczny Ratusz z wieżą zegarową z 1822 r. Ulicą Sobieskiego i ul. Powstańców Śląskich kierujemy się w stronę neogotyckiej bazyliki z 1903 r. pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, której wieże sięgają 96 m (jest to najwyższa budowla tego typu na Śląsku).
Dalej idziemy ulicą Mikołowską aż do dzielnicy Paruszowiec, gdzie szlak skręca w prawo w ulicę Stawową. Mijamy Zakład Wyrobów Metalowych Huta „Silesia” wybudowany w 1753 roku. Dalej szlak prowadzi dzielnicą Piaski, po prawej stronie znajduje się staw, na którym występowała niegdyś kotewka karyntyjska czyli tzw. orzech wodny (jako jedyne tego typu stanowisko w Polsce) oraz malownicze rybnickie błonia.
Dalszy fragment prowadzi traktem leśnym w kierunku dzielnicy Kamień. Tutaj znajduje się na 50 ha powierzchni Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Minąwszy zabudowania MOSiR-u szlak prowadzi dalej trasą leśną w kierunku Wilczy. Po drodze zauważyć możemy stanowiska buczyny karpackiej.  

 

 

SZLAK POCZĄTKÓW HUTNICTWA – niebieski:

Rybnik – Szczejkowice – Żory – 22 km.

 

Szlak biegnie ulicą Kościuszki w kierunku bazyliki pw. Św. Antoniego. Po drodze mijamy nowoczesną sylwetkę kościoła pw. Królowej Apostołów, gmach Politechniki Śląskiej, L.O. im. Powstańców Śląskich (z 1910 r.), budynek Nadleśnictwa Rybnik, Zespół Szkół Mechaniczno–Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych. Dochodzimy do ul. Mikołowskiej, a nią kierujemy się w stronę dzielnicy Paruszowiec. Tutaj za stacją PKP skręcamy w lewo w ulicę Przemysłową. Po drodze mijamy Zakład Wyrobów Metalowych Huta „Silesia” (fot.) z 1753 roku, osiedle robotnicze z przełomu XIX i XX wieku, pomnik ku czci Powstańców Śląskich i Ofiar Hitleryzmu. Dzielnicą Piaski szlak doprowadza nas do Ligockiej Kuźni. Tutaj znajduje się drewniany kościółek Św. Wawrzyńca z 1717 roku, a w nim unikalne obrazy: „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” w złoconej sukience i „Męczeństwo Św. Wawrzyńca z 1685 roku” oraz zabytkowe ołtarze z XVII i XVIII wieku. Szlak prowadzi dalej w pobliże dzielnicy Gotartowice, a potem przez kompleks leśny dochodzi do Szczejkowic.

 

 

SZLAK MORZA RYBNICKIEGO – czarny:

Rybnik – Stodoły – Kamień – 22,5 km


Szlak prowadzi ulicą Piłsudskiego, ul. 3–go Maja, ul. Miejską do Placu Kopernika, a następnie ulicą Hallera, Raciborską i Św. Józefa, aż do dzielnicy Nowiny. Po drodze zobaczyć możemy: budynek szkoły muzycznej I i II stopnia z 1933 roku, budynek starostwa z 1887 roku, zespół budynków należących do klasztoru sióstr Urszulanek, budynki szpitala św. Juliusza wraz z kaplicą pw. św. Juliusza, kościół ewangelicki z 1791 roku z neoromańską wieżą z 1875 roku, budynek Sądu Rejonowego,  kościół św. Józefa, ośrodek rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych.
Z dzielnicy Nowiny udajemy się w kierunku widocznego w oddali kompleksu leśnego i podążając ciągle traktem leśnym mijamy takie dzielnice Rybnika jak Orzepowice, Chwałęcice.
Z Chwałęcic widoczna jest wieś Zwonowice, w której znajduje się dawny zameczek myśliwski księcia raciborskiego obecnie zaadoptowany na leśniczówkę.
Dochodzimy do dzielnicy Rybnika – Stodoły, tutaj znajduje się stary dworek pocysterski z 1736 r. oraz ostatnia chata na terenie regionu kryta strzechą, tutaj również znajduje się nowoczesny Kompleks Rekreacyjno–Wypoczynkowy Elektrowni „Rybnik”  (ośrodek żeglarski, klub jeździecki, basen, baza noclegowa).
Stąd udajemy się lasem w kierunku Grabowni i Golejowa. W Golejowie wznosi się Grzybówka (291 m n.p.m.) największe wzniesienie w mieście.
Po przejściu ul. Gliwickiej udajemy się w kierunku kolejnej dzielnicy Rybnika – Kamień. Szlak kończy się w MOSiR Rybnik.

 

 

 

SZLAK IMIENIA KAPITANA KOTUCZA – niebieski:

Rybnik – Pilchowice – 17 km.

 

Szlak przez centrum biegnie ulicą Wieniawskiego, ul. Miejską przez Plac Kopernika w stronę Rynku, ulicą Sobieskiego, Cmentarną, Kotucza, Gliwicką. Po drodze podziwiać możemy: kościół pw. Królowej Apostołów, szpital św. Juliusza, naprzeciw którego w miejscu dzisiejszego parku znajdował się kiedyś cmentarz żydowski, kościół ewangelicki z 1791 roku, zamek – obecnie Sąd Rejonowy, budynek poczty z 1905 roku, budynek Urzędu Miasta z 1928 roku, Rynek z zabytkowymi kamieniczkami, Ratusz, kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej.
Na środku ronda na ulicy Gliwickiej i Kotucza znajduje się kamień nagrobny upamiętniający postać kpt. Jana Kotucza.
Kierując się w stronę Gliwic mijamy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych wybudowany w latach 1883 – 1885, Stadion sportowy, pomnik poświęcony pamięci 385 więźniów obozu oświęcimskiego, ośrodek rekreacyjny „Ruda” z basenami kąpielowymi i zjeżdżalnią.
Dochodzimy do dzielnicy Wielopole. Godnym zwiedzenia jest tutaj drewniany kościół pw św. Katarzyny z 1534 r. Z Wielopola lasem udajemy się w kierunku Golejowa następnie Ochojca i w końcu do Pilchowic.

 

 

 

SZLAK HISTORII GÓRNICTWA GÓRNOŚLĄSKIEGO – żółty:

Rybnik – Stanowice – Orzesze –  25,5 km

 

Szlak przez centrum biegnie ulicą Wieniawskiego, ul. 3–go Maja do Placu Wolności, a potem dalej ul. Gliwicką. Po drodze podziwiać możemy: nowoczesną sylwetkę kościoła pw. Królowej Apostołów, neogotycką kaplicę św. Juliusza oraz szpitala św. Juliusza (oddany do użytku w roku 1869 r.), klasycystyczny budynek Urzędu Miasta (1928 r.) z witrażami Żeleńskich, przedstwiającymi alegorie przemysłu, handlu i rolnictwa, browar z 1836 roku (jeden z dwóch, które istaniały wtedy w Polsce) oraz budynek Teatru Ziemi Rybnickiej.
Idąc ul. Gliwicką mijamy kościółek akademicki z 1797 roku, głaz narzutowy upamiętniający bohaterów walk o wolność Rybnika, kapliczkę z kopią obrazu św. Urbana (oryginał dzieła znajduje się w Muzeum), Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych wybudowany w latach 1883–1885 (największy tego typu obiekt na Śląsku), stadion sportowy znany przede wszystkim z meczów żużlowych, pomnik poświęcony pamięci 385 więźniów obozu oświęcimskiego, ośrodek rekreacyjny „Ruda” z basenami kąpielowymi i zjeżdżalnią.
Za kąpieliskiem szlak skręca w prawo. Tutaj w urokliwym zagajniku znajduje się stary cmentarz oraz mogiła pomordowanych więźniów obozu oświęcimskiego. Dochodzimy do dzielnicy Wielopole, godnym zwiedzenia jest tutaj drewniany kościół pw. św. Katarzyny z 1534 roku. Z Wielopola lasem udajemy się w kierunku kolejnej dzielnicy Rybnika – Kamienia, gdzie na 50 ha powierzchni znajduje się zespół wypoczynkowy MOSIR–u, baseny kąpielowe, korty tenisowe, ośrodek jeździecki, baza hotelowa.ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Do zwycięstwa trzeba nam odwagi, odwagi i jeszcze raz odwagi...
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt