GOSPODARKA:


Strona główna -> Gospodarka -> Nagrody dla miasta

Najlepiej zarządzane miasto 2006

Rybnik zajął w 2006 r. pierwsze miejsce w kraju wśród największych miast na prawach powiatu, w Rankingu Samorządów dziennika "Rzeczpospolita".
 

Śląski Rybnik dzięki staraniom samorządu nie jest już typowo górniczym miastem, ale centrum edukacyjno-usługowym swojego regionu - podała "Rzeczpospolita", pisząc o ogólnopolskim rankingu gazety, w którym Rybnik zajął pierwsze miejsce wśród największych polskich miast.

Celem rankingu jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagrodzone zostały te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców, zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Punkty przyznawane też były za pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej oraz za współpracę z lokalnymi organizacjami samorządowymi. Dodatkowo, jeśli gmina dużo inwestuje w ochronę środowiska i transport, dobre miejsce w rankingu miała zagwarantowane - pisze "Rz".

 

„W rankingu chcemy uchwycić to, co rzeczywiście zostało wypracowane przez samorządy. Odróżnić od tego, co czasem w sposób przypadkowy dzieje się w gminie.” – powiedział przewodniczący kapituły rankingu, profesor Jerzy Buzek, eurodeputowany i były premier RP. Zaznaczył również: "Wniosek, jaki wypływa z rankingu, jest jasny - samorządność nam się udała".

 

Uroczystość ogłoszenia wyników rankingu odbyła się w czwartek, 20 lipca, w warszawskim hotelu "Le Royal Meridien Bristol", a laureaci wyłonieni zostali 3 kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin wiejskich oraz gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

 

Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach:

  • W pierwszym etapie wybrano gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2002-2005 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Na podstawie danych z Ministerstwa Finansów, oceniono samorządy biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość pozyskanych środków unijnych, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów, nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, tempo wzrostu dochodów podatkowych, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, dynamikę wzrostu wydatków, transport i łączność oraz ochronę środowiska. Spośród ocenionych w ten sposób miast i gmin do drugiego etapu zakwalifikowano 450 (z czego 50 to miasta na prawach powiatu).
  • Następnie do samorządów zostały wysłane ankiety, które pomogły w ostatecznym wyborze najlepszych. Miasta i gminy zapytane były o udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na mieszkańca, stopę bezrobocia w latach 2002-2005, wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2004 i 2005 r., liczbę podmiotów gospodarczych, wieloletnie plany inwestycyjne, normę ISO, ocenę ratingową oraz liczbę wniosków o dofinansowanie złożonych przez organizacje pozarządowe w latach 2002-2005.

Kapituła rankingu oceniającego samorządy pracowała w składzie:
- Jerzy Buzek - eurodeputowany, były premier
- Adam Kowalewski - prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
- Piotr Kownacki - wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli
- Mirosław Czekaj - wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego
- Krzysztof Marecki - profesor Szkoły Głównej Handlowej
- Andrzej Porawski - dyrektor Związku Miast Polskich.
- Ewa Kluczkowska - zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”


Pierwsze miejsca w rankingu zajęły:
- Rybnik - w kategorii miast na prawach powiatów
- Międzyrzecz (z lubuskiego) - w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich
- Andrespol (z Łódzkiego) - w kategorii gmin wiejskich

 

 

Zobacz również informację o zeszłorocznej edycji rankingu: Rybnik w czołówce

 

 

Prezydent Adam Fudali w towarzystwie prof. Jerzego Buzka, Grzegorza Gaudena (red. naczelnego "Rzeczpospolitej"), Ewy Kluczkowskiej (z-cy red. nacz. "Rz") oraz Mirosława Czekaja (wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, członka kapituły rankingu)

 

Prezydent Adam Fudali z prof. Jerzym Buzkiem (przewodniczącym kapituły rankingu)

Foto: L. Tyl

 


ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Niech twoje życie będzie wykrzyknikiem, nie znakiem zapytania...
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt