|
Struktura aglomeracji rybnickiej:
-
Obszar: 1.472 km kw. i 670 tys. mieszkańców - drugi pod względem ludności (po konurbacji katowickiej) zespół miejski w woj. śląskim oraz dziesiąty w Polsce.
-
Typ: Aglomeracja policentryczna dosłowna współdziałające ze sobą układy kilku miast, z których przynajmniej dwa mają zbliżoną wielkość demograficzną i potencjał gospodarczy.
-
Trzy rdzenie miejskie: Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Racibórz.
-
Ośrodki pomocnicze aglomeracji: Wodzisław Śląski, Żory.
-
Powiaty: rybnicki, wodzisławski, raciborski.
-
Zurbanizowane gminy wiejskie: Pawłowice (powiat pszczyński) i Zebrzydowice (powiat cieszyński).
Na zlecenie miasta dr Robert Krzysztofik z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadził analizę dotyczącą osadnictwa na terenie Rybnika i okolic.
Efektem badań jest dokument pn. „Aglomeracja Rybnicka. Zarys typologii osadniczej” .
Najważniejsze tezy z pracy dra R. Krzysztofika:
Aglomeracja rybnicka stanowi drugi pod względem liczby ludności (0,67 mln mieszkańców) zespół miejski w województwie śląskim. W skali Polski jest na pozycji 10, tuż za aglomeracją szczecińską. Aglomeracja rybnicka stanowi jeden z równorzędnych podmiotów transgranicznego - prawie 6 milionowego - zespołu układów zaglomerowanych, obejmującego region od okolic czeskiej Ostrawy po Częstochowę i Kraków. Region zajmuje obszar 1472 km² . Swym zasięgiem obejmuje miasta na prawach powiatu: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory, powiaty: rybnicki, wodzisławski, raciborski oraz zurbanizowane gminy wiejskie: Pawłowice z pow. pszczyńskiego i Zebrzydowice z pow. cieszyńskiego.
Aglomeracja rybnicka przyjmuje postać dosłowną aglomeracji policentrycznej. Powstała w oparciu o wcześniejszą inicjalną konurbację miejską, która w efekcie zmian dotychczasowych struktur gospodarczych i przestrzennych zmierza w kierunku formy przejściowej pomiędzy aglomeracją policentryczną a aglomeracją monocentryczną. Wspomniana ewolucja odzwierciedla się silnie w strukturze przestrzenno-funkcjonalnej regionu. Struktura ta w największym stopniu przyjmuje charakter typowy dla aglomeracji policentrycznej, ale przy zachowaniu występujących lokalnie – zanikających jednocześnie - cechach konurbacji. W przedstawiony mechanizm rozwoju wpisuje się dodatkowo ewolucja monocentrycznego sub-układu Rybnika. W przyszłości zgodnie z rozpoznaną tendencją będzie on wypierał funkcjonujące jeszcze elementy podrzędnego układu o charakterze konurbacji. W możliwym do określenia czasie (8-15 lat) region powinien przyjąć postać obszaru przejściowego pomiędzy aglomeracją policentryczną (sensu stricte) a aglomeracją monocentryczną.
Aglomeracja rybnicka ma 3 główne rdzenie miejskie: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Racibórz. Wśród tej grupy charakter uprzywilejowany, ale nie dominujący ma Rybnik. Miasta Wodzisław Śląski i Żory stanowią ośrodki pomocnicze aglomeracji. Pozostałe gminy (miejskie i wiejskie) są jednostkami podporządkowanymi. Z uwagi na specyfikę sieci osadniczej, gminy podporządkowane w wielu przypadkach znajdują się często w polach oddziaływania dwóch, a nawet trzech ośrodków rdzeniowych. Aglomeracja rybnicka jako region opiera swoje funkcje egzogeniczne na działalności przemysłowej i przemysłowo-usługowej. Obserwowane tendencje rozwoju regionu wskazują na zmianę funkcjonalną w kierunku odpowiednio: przemysłowo-usługowej i usługowo-przemysłowej. W innym ujęciu omawianą jednostkę definiujemy jako typ pośredni pomiędzy tzw. regionem późno-industrialnyma regionem post-industrialnym.
Zobacz pełny tekst opracowania
POPARLI AGLOMERACJĘ
Większość samorządowców z terenu Aglomeracji Rybnickiej, których przedstawiciele byli obecni na spotkaniu w rybnickim urzędzie miasta poparła propozycję wpisania aglomeracji do powstającej tzw. ustawy metropolitalnej (aglomeracyjnej).
Stanowisko w sprawie ujęcia 670-tysięcznej Aglomeracji Rybnickiej w ustawie, zaproponowane przez prezydenta Rybnika Adama Fudalego, poparli przedstawiciele 19 z 27 jednostek samorządu terytorialnego reprezentujących zachodnią część województwa śląskiego.
W trakcie spotkania przedstawiono też nowe możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć przez jednostki samorządu terytorialnego funkcjonujące w ramach Aglomeracji Rybnickiej. Jednocześnie wskazano na ograniczenia wynikające z braku istnienia sformalizowanej struktury.
|
Zobacz również:
Aglomeracja Rybnicka w mediach:
Rybnik, 2007 r.
|
|