Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(04) Chwałęcice


   

POŁOŻENIE:  północna część miasta, po zachodniej stronie Zalewu Rybnickiego


KOD POCZTOWY: 44- 292


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 1 800

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: autobusami linii nr 43, 44, 45

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Kościół pw. św. Jana Nepomucena
  • o przystanie żeglarskie, ośrodki sportów wodnych
  • Zalew Rybnicki

HISTORIA:
Początki Chwałęcic sięgają XII wieku. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia jej pierwszego właściciela „Chwałka”. Powstanie zalewu zmieniło położenie wsi- wcześniej  znajdowała się ona na niewielkim wzgórzu wzdłuż drogi z Rud do Rybnika.
Stanowiła własność cystersów, którzy dbali o rozwój swej posiadłości: prowadzili nowoczesną gospodarkę leśną, zakładali bielarnie płótna i stawy hodowlane. W okolicach dzisiejszych ulic Dworskiej i Czecha wybudowali wielki folwark, w którym miejscowi chłopi odrabiali pańszczyznę. Ciekawostką jest fakt, że Chwałęcice zarządzane przez Cystersów, należały jednak do parafii w Rybniku i tamtejszemu proboszczowi płaciły dziesięcinę.
Po likwidacji zakonu przez władze pruskie w 1810 roku, pocysterskie dobra przejął najpierw rząd, a później książę raciborski. Historia sprawiła, że musiał on sprzedać część swoich ziem. Otóż, w plebiscycie w 1922 roku, mieszkańcy Chwałęcic opowiedzieli się za przynależnością do Polski,  natomiast książę rezydował po stronie niemieckiej- w Rudach i na mocy reformy rolnej został zmuszony do sprzedaży polskiej ziemi. Mieszkańcy Chwałęcic chętnie nabywali od niego pola i działki pod budowę.
Początkowo dzieci z Chwałęcic uczęszczały do szkoły w Stodołach. W 1888 roku, przy dzisiejszej ulicy Grodzkiej wybudowano własną szkołę. Jednoizbowy budynek powiększono w 1910 roku. Dziś mieści się tam przedszkole. Po wojnie w dzielnicy wybudowano SP 27, oraz po wielu staraniach, czynionych  od lat 50, kościół. Poświęcony w 1998 roku, powstał w miejscu starej karczmy...

 

 

 


Chwałecice. Fot. Lucyna Tyl
Przystań żeglarska. Fot. Lucyna Tyl
Chwałęcice
Fot. Lucyna Tyl
Chwałęcice
Fot. UM Rybnika

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt