Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(04) Chwałęcice


   

POŁOŻENIE:  północna część miasta, po zachodniej stronie Zalewu Rybnickiego


KOD POCZTOWY: 44- 292


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 1 800

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: autobusami linii nr 43, 44, 45

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Kościół pw. św. Jana Nepomucena
  • o przystanie żeglarskie, ośrodki sportów wodnych
  • Zalew Rybnicki

HISTORIA:
Początki Chwałęcic sięgają XII wieku. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia jej pierwszego właściciela „Chwałka”. Powstanie zalewu zmieniło położenie wsi- wcześniej  znajdowała się ona na niewielkim wzgórzu wzdłuż drogi z Rud do Rybnika.
Stanowiła własność cystersów, którzy dbali o rozwój swej posiadłości: prowadzili nowoczesną gospodarkę leśną, zakładali bielarnie płótna i stawy hodowlane. W okolicach dzisiejszych ulic Dworskiej i Czecha wybudowali wielki folwark, w którym miejscowi chłopi odrabiali pańszczyznę. Ciekawostką jest fakt, że Chwałęcice zarządzane przez Cystersów, należały jednak do parafii w Rybniku i tamtejszemu proboszczowi płaciły dziesięcinę.
Po likwidacji zakonu przez władze pruskie w 1810 roku, pocysterskie dobra przejął najpierw rząd, a później książę raciborski. Historia sprawiła, że musiał on sprzedać część swoich ziem. Otóż, w plebiscycie w 1922 roku, mieszkańcy Chwałęcic opowiedzieli się za przynależnością do Polski,  natomiast książę rezydował po stronie niemieckiej- w Rudach i na mocy reformy rolnej został zmuszony do sprzedaży polskiej ziemi. Mieszkańcy Chwałęcic chętnie nabywali od niego pola i działki pod budowę.
Początkowo dzieci z Chwałęcic uczęszczały do szkoły w Stodołach. W 1888 roku, przy dzisiejszej ulicy Grodzkiej wybudowano własną szkołę. Jednoizbowy budynek powiększono w 1910 roku. Dziś mieści się tam przedszkole. Po wojnie w dzielnicy wybudowano SP 27, oraz po wielu staraniach, czynionych  od lat 50, kościół. Poświęcony w 1998 roku, powstał w miejscu starej karczmy...

 

 

 


Chwałecice. Fot. Lucyna Tyl
Przystań żeglarska. Fot. Lucyna Tyl
Chwałęcice
Fot. Lucyna Tyl
Chwałęcice
Fot. UM Rybnika

CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt