Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(05) Golejów


   

POŁOŻENIE: północna część miasta, przy trasie Rybnik- Gliwice


KOD POCZTOWY: 44- 207


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 2 300
(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: autobusami linii nr  13, 14, 32

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Kościół pw. Chrystusa Króla
  • Góra „Grzybówka” , wys. 291 m n.p.m- jest najwyższym wzniesieniem na terenie Rybnika, stanowi doskonały punkt widokowy na dolinę Rudy
  • Droga krzyżowa w plenerze. Jej budowę rozpoczęto w 1931 roku, prace całkowicie ukończono w 1998. Ciągnie się wzdłuż ul. Wieżowej w kierunku góry „Grzybówki”
  • Leśny amfiteatr

 


HISTORIA:
Na temat początków Golejowa wypowiada się legenda oraz historia. Ta pierwsza podaje, że jeden z książąt śląskich podczas polowania w tamtych okolicach, znalazł w koszyku porzuconego chłopca. Ponieważ dziecko było nagie przezwano je „golejem” czyli „golasem”. Kiedy chłopiec dorósł , został pasowany na rycerza i otrzymał ziemię w miejscu, w którym go znaleziono. Były to tereny dzisiejszego Golejowa, domyślamy się więc skąd wzięła się jego nazwa.
Natomiast historyczne początki osady są mało znane. Przypuszcza się, że istniała już w XIII wieku. Należała z pewnością do dóbr kościelnych kolegiaty św. Krzyża w Opolu, tylko od kiedy? Dawny Golejów, podobnie jak współczesny był usytuowany na trakcie z Rybnika do Gliwic, z tym, że ówczesna ulica Gliwicka  biegła bardziej na wschód, w miejscu gdzie dzisiaj przecinają się ulice Książenicka i Wiosny Ludów.
Dawny Golejów był miejscowością liczną, dlatego to właśnie tu powstała w 1788 roku szkoła, do której uczęszczały dzieci z okolicznych wsi. Następnym ważnym przedsięwzięciem była budowa kościoła. Pierwsze starania w tej sprawie podjęto w 1866 roku, ale wobec braku zgody ze strony ówczesnego biskupa, projekt ten zakończył się jedynie budową kaplicy. Kościół w Golejowie wybudowano dopiero w 1926 roku. Powstał on w bardzo krótkim czasie, bo w przeciągu kilku miesięcy, pod kierunkiem ówczesnego proboszcza ks. Kaspra Reginka.
Po wojnie Golejów włączono do Zbiorczej Gminy Wielopole. W latach 1973-77 miejscowość należała do Gminy Ochojec, a obecnie jest jedną z dzielnic Rybnika.

 

 


Golejów
Fot. K. Jaroch
Golejów
Fot. K. Jaroch
Golejów
Fot. K. Kłosek
Golejów
Amfiteatr na Grzybówce. Fot. Lucyna Tyl

CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt