Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(05) Golejów


   

POŁOŻENIE: północna część miasta, przy trasie Rybnik- Gliwice


KOD POCZTOWY: 44- 207


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 2 300
(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: autobusami linii nr  13, 14, 32

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Kościół pw. Chrystusa Króla
  • Góra „Grzybówka” , wys. 291 m n.p.m- jest najwyższym wzniesieniem na terenie Rybnika, stanowi doskonały punkt widokowy na dolinę Rudy
  • Droga krzyżowa w plenerze. Jej budowę rozpoczęto w 1931 roku, prace całkowicie ukończono w 1998. Ciągnie się wzdłuż ul. Wieżowej w kierunku góry „Grzybówki”
  • Leśny amfiteatr

 


HISTORIA:
Na temat początków Golejowa wypowiada się legenda oraz historia. Ta pierwsza podaje, że jeden z książąt śląskich podczas polowania w tamtych okolicach, znalazł w koszyku porzuconego chłopca. Ponieważ dziecko było nagie przezwano je „golejem” czyli „golasem”. Kiedy chłopiec dorósł , został pasowany na rycerza i otrzymał ziemię w miejscu, w którym go znaleziono. Były to tereny dzisiejszego Golejowa, domyślamy się więc skąd wzięła się jego nazwa.
Natomiast historyczne początki osady są mało znane. Przypuszcza się, że istniała już w XIII wieku. Należała z pewnością do dóbr kościelnych kolegiaty św. Krzyża w Opolu, tylko od kiedy? Dawny Golejów, podobnie jak współczesny był usytuowany na trakcie z Rybnika do Gliwic, z tym, że ówczesna ulica Gliwicka  biegła bardziej na wschód, w miejscu gdzie dzisiaj przecinają się ulice Książenicka i Wiosny Ludów.
Dawny Golejów był miejscowością liczną, dlatego to właśnie tu powstała w 1788 roku szkoła, do której uczęszczały dzieci z okolicznych wsi. Następnym ważnym przedsięwzięciem była budowa kościoła. Pierwsze starania w tej sprawie podjęto w 1866 roku, ale wobec braku zgody ze strony ówczesnego biskupa, projekt ten zakończył się jedynie budową kaplicy. Kościół w Golejowie wybudowano dopiero w 1926 roku. Powstał on w bardzo krótkim czasie, bo w przeciągu kilku miesięcy, pod kierunkiem ówczesnego proboszcza ks. Kaspra Reginka.
Po wojnie Golejów włączono do Zbiorczej Gminy Wielopole. W latach 1973-77 miejscowość należała do Gminy Ochojec, a obecnie jest jedną z dzielnic Rybnika.

 

 


Golejów
Fot. K. Jaroch
Golejów
Fot. K. Jaroch
Golejów
Fot. K. Kłosek
Golejów
Amfiteatr na Grzybówce. Fot. Lucyna Tyl

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt