Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(06) Gotartowice


   

POŁOŻENIE: wschodnie obrzeża miasta


KOD POCZTOWY: 44-251


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 3 550

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: do przystanku „Gotartowice Szkoła” liniami nr 28, 45, 48, 49

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • lotnisko Aeroklubu ROW. Powstało w 1964 roku na dawnych polach dworskich, zajmuje powierzchnię 36 ha
  • pomnik braci Buchalików, znajduje się u zbiegu ulic: Gotartowickiej, Buchalików i Bagnistej, w miejscu gdzie dokonano na nich w 1942 roku publicznej egzekucji

 


HISTORIA:
Według legendy wieś miała powstać już na przełomie XIII i XIV wieku za sprawą rycerza o imieniu Gothard, który ziemię tę dostał od swego pana, księcia  raciborskiego Przemysława. Ów Gothard był założycielem rodu Gotartowskich, do których osada należała aż do początków XVI wieku.
Typowo rolnicza wieś ma również tradycje hutnicze. Otóż pod koniec XVIII wieku koło rzeki Rudy wybudowano dwie kuźnie produkujące żelazo. W następnych latach zakład był powiększany, dając tej części wsi nazwę „Huty Gotartowickiej”. Na przełomie XIX i XX wieku działalność huty wstrzymano, a w 1937 roku w jej budynkach powstała „Fabryka Sygnałów Kolejowych”.
Pisząc na temat przeszłości Gotartowic,  warto wspomnieć o bogatych tradycjach patriotycznych tej miejscowości. Jej najbardziej spektakularnym przykładem była działalność braci Franciszka i Pawła Buchalików w czasie okupacji hitlerowskiej. Założyciele gotartowickiej filii Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej zginęli, publicznie powieszeni na terenie rodzinnej miejscowości.
Miejscowość była odrębną gminą do 1962 roku. Następnie weszła w administracyjne granice miasta Boguszowic, a od 1975 roku jest dzielnicą Rybnika.

 

 


Gotartowice
Fot. L. Tyl
Gotartowice
Fot. Lucyna Tyl
Gotartowice
Fot. Lucyna Tyl

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt