Zawiązanie się w październiku 1999 r. Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” stało się początkiem nowego rozdziału w dziejach kopalni. Zyskała ona miano i status obiektu zabytkowego. Od tego momentu rozpoczęły się działania zmierzające do turystycznego udostępnienia kopalni. Pierwsza grupa, zwiedzająca zarówno powierzchnię jak i podziemia, pojawiła się jeszcze przed końcem tego samego roku. W pierwszym roku działalności kopalnię zwiedziło ponad 400 osób; latach kolejnych liczba zainteresowanych stale rosła.
Wśród zwiedzających przeważają grupy zorganizowane, w szczególności uczniowie szkół Ziemi Rybnickiej. Młodzież stanowi najliczniejszą grupę osób, które odwiedziły Kopalnię „Ignacy”; wśród zwiedzających znajdują się także turyści indywidualni. Możliwość zwiedzenia kopalni cieszy się również zainteresowaniem obcokrajowców.
Niezwykłą atrakcją turystyczną stało się zaadaptowanie dawnej wieży ciśnień znajdującej się na terenie zabytkowej kopalni "Ignacy" na wieżę widokową.
Najcenniejszymi zabytkami znajdującymi się na kopalni są dwie maszyny wyciągowe szybów „Głowacki” i „Kościuszko” posiadające napęd parowy. Starsza z nich, pracująca na szybie „Głowacki” pochodzi z 1900 r. a młodsza z 1920 r. Są one pięknym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Obsługujący je górnicy mówią o tych maszynach jak o ludziach dobrze znanych, zaprzyjaźnionych... Te maszyny mają dusze...