CZAS WOLNY:


Strona główna -> Czas wolny -> Zabytkowa Kopalnia

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Zawiązanie się w październiku 1999 r. Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” stało logo Ignacysię początkiem nowego rozdziału w dziejach kopalni. Zyskała ona miano i status obiektu zabytkowego. Od tego momentu rozpoczęły się działania zmierzające do turystycznego udostępnienia kopalni. Pierwsza grupa, zwiedzająca zarówno powierzchnię jak i podziemia, pojawiła się jeszcze przed końcem tego samego roku. W pierwszym roku działalności kopalnię zwiedziło ponad 400 osób; latach kolejnych liczba zainteresowanych stale rosła. 
 
Wśród zwiedzających przeważają grupy zorganizowane, w szczególności uczniowie szkół Ziemi Rybnickiej. Młodzież stanowi najliczniejszą grupę osób, które odwiedziły Kopalnię „Ignacy”; wśród zwiedzających znajdują się także turyści indywidualni. Możliwość zwiedzenia kopalni cieszy się również zainteresowaniem obcokrajowców.

  
Niezwykłą atrakcją turystyczną stało się zaadaptowanie dawnej wieży ciśnień znajdującej się na terenie zabytkowej kopalni "Ignacy" na wieżę widokową.

       
Najcenniejszymi zabytkami znajdującymi się na kopalni są dwie maszyny wyciągowe szybów „Głowacki” i „Kościuszko” posiadające napęd parowy. Starsza z nich, pracująca na szybie „Głowacki” pochodzi z 1900 r. a młodsza z 1920 r. Są one pięknym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Obsługujący je górnicy mówią o tych maszynach jak o ludziach dobrze znanych, zaprzyjaźnionych... Te maszyny mają dusze...

 

Zobacz również: Wieża ciśnień na tereni kopalni "Ignacy" 

 

Strona kopalni: http://kopalniaignacy.pl/Fot. Lucyna Tyl
Kopalnia Ignacy
Fot. Lucyna Tyl
Kopalnia Ignacy
Fot. Lucyna Tyl
Ignacy
Z lewej wieża widokowa. Fot. Lucyna Tyl
Ignacy
Widok z wieży, w stronę Chwałowic. Fot. Lucyna Tyl

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Do zwycięstwa trzeba nam odwagi, odwagi i jeszcze raz odwagi...
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt