INFORMATOR:


Strona główna -> Informator

Zagrożenia zimowe

ZAGROŻENIA ZIMOWE

Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0oC może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej –30oC. Może to być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.

Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu!) typowymi objawami są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia, bladość palców rąk i nóg.

Wychłodzenie - jest stanem gdy temperatura ciała spada poniżej 35oC. Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, senność.

 

Pamiętaj!!!

Jeśli podejrzewasz u kogoś odmrożenie bądź wychłodzenie niezwłocznie wezwij pomoc medyczną oraz rozpocznij powolne ogrzewanie osoby zaczynając od torsu. Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą, przed próba reanimacji. Nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia.

Bądź przygotowany na wystąpienie: śnieżyc, zawiei i niskich temperatur!

  • W czasie opadów pozostań w domu.
  • Jeśli musisz wyjść na zewnątrz powiadom kogoś o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce i celu wyjścia.
  • Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie.

Jazda samochodem w zimie

Jedna z wielu przyczyn tak dużej liczby ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub podczas podróżowania. Dlatego też, aby bezpiecznie podróżować sprawdź następujące elementy twojego samochodu: akumulator, płyn chłodzący, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy, układ zapłonowy, termostat, światła awaryjne, układ wydechowy, układ ogrzewania, hamulce.
Dostosowanie opon do warunków (opony zimowe), materiały pomocne do utrzymania sprawności samochodu w warunkach zimowych itp.

 

Gdy utknąłeś w drodze

  • Pozostań w samochodzie. Nie szukaj sam pomocy, chyba że pomoc jest widoczna.
    Umocuj na antenie lub na dachu samochodu jaskrawą część ubrania tak, aby była widoczna dla ratowników.
  • Używaj wszelkich dostępnych materiałów do poprawy izolacji samochodu.
  • Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu.
  • Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla lepszej wentylacji lekko uchyl szyby.
  • Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami.  Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę. Dla utrzymania ciepła osoby powinny zgromadzić się blisko siebie jak również unikać zbędnego wysiłku.

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Inteligencja jest to zdolność wypowiadania się bez pomocy rąk.
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt