Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(11) Meksyk


   

POŁOŻENIE: dzielnica graniczy od południowego- wschodu (wzdłuż linii kolejowej) z obszarem śródmieścia


KOD POCZTOWY: 44- 200


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 2 700

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: do przystanku „Meksyk Park” liniami 5,13,22,23,26,27,29,31,32,49

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • park „Kozie Góry”, dawniej nazywany „Hazynhajda” od nazwiska założyciela Juliusza Haase, zajmuje powierzchnię 6,8348 ha (ściezka zdrowia, plenerowa scena)
  • Wieża ciśnień, pochodzi z 1905 roku, znajduje się w okolicy ul. Prostej

HISTORIA:
Historia dzisiejszej dzielnicy Meksyk zaczyna się od rejonów nazywanych potocznie Koziegóry. Położone na peryferiach miasta, nieurodzajne łąki i pastwiska służyły mieszkańcom Rybnika jedynie do wypasu kóz. A ponieważ obszar ten był mocno pofałdowany, nazywano go- od wypasu kóz i rzeźby terenu- Koziegóry.
Charakter Kozichgór  zmienił się po wybudowaniu na ich terenie w 1856 roku dworca, bocznic i torów kolejowych. Dalsze poważne zmiany przyniosło powstanie w latach międzywojennych osiedla domków jednorodzinnych. Wkrótce też pojawiła się jego egzotyczna nazwa- „Meksyk”. Wzięła  się ona stąd, że: a) osiedle znajdowało się stosunkowo daleko od centrum miasta, w odczuciu ludzi tak daleko jak Meksyk... b) podczas kopania fundamentów wszędzie natrafiano na piasek- było go tyle jak w Meksyku, c) po rewolucji meksykańskiej w latach 1910- 1917, państwo Meksyk stało się w ówczesnej Polsce symbolem nowoczesności, postępu, a taki właśnie charakter miało mieć nowo powstające osiedle. Domki nazywano również „kolejowymi”, ponieważ nabywali je przede wszystkim kolejarze.
Okolica jeszcze przed wojną była rozbudowywana, natomiast dalszy jej rozwój do stanu obecnego nastąpił w okresie powojennym. Wtedy też przyjęła się na dobre nazwa „Meksyk”, choć swojskie „Koziegóry” używane są nadal.
Kiedy w 1994 roku tworzono administracyjne granice dzielnicy, w jej obręb, oprócz osiedla domków przy ulicy Kolejowej (tzw. „Stary Meksyk”), weszły: Brzeziny Miejskie, park „Koziegóry”, Bieszczady Rybnickie, bloki przy Chwałowickiej oraz okolice Zespołu Szkół Budowlanych.

 

 


basen w budowlance
Pływalnia w Zespole Szkół Budowlanych. Fot. Lucyna Tyl
basen w budowlance
Solary na dachu Zespołu Szkół Budowlanych. Fot. Lucyna Tyl
Siedziba zespołu
Siedziba zespołu "Przygoda". Fot. K. Jaroch
Meksyk
Park Kozie Góry (Hazynhajda) Fot. Lucyna Tyl )
Meksyk
Park Kozie Góry (Hazynhajda) Fot. Lucyna Tyl

CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt