Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(18) Radziejów


   

POŁOŻENIE: południowa część miasta


KOD POCZTOWY: 44- 274


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 1 900

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: liniami 5, 22, 23

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic

 

W DZIELNICY
200-letni dąb na radziejowskim cmentarzu

 

HISTORIA:
Wieś powstała ok. 1250 roku. Jej pierwszym właścicielem mógł być pan zwany „Radziejem”, co oznacza „pilny”, „zatroskany”. O znaczeniu osady w średniowieczu świadczy fakt, że była ona wtenczas odrębną parafią skupioną wokół kościoła św. Anny, a więc nie należała tak jak wszystkie okoliczne wsie do parafii rybnickiej. Dodajmy, że ów drewniany kościółek przetrwał aż do wybuchu pożaru w 1942 roku spowodowanego awarią instalacji elektrycznej.
Zarówno parafia, jak i wieś podupadły w wiekach późniejszych. W okresie reformacji miejscowość stała się częścią parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. Kiedy zaś ukształtowała się sąsiednia gmina Popielów, historycznie starszy Radziejów wszedł w jej skład.
 Rozwój przemysłu wydobywczego pod koniec XIX wieku przyniósł wsi znaczny wzrost liczby jej mieszkańców. Radziejowiczanie pracowali w kopalni w pobliskich Niedobczycach,  ale na swoim terenie mieli szyb kopalniany „Marcin”, którym mogli tam zjeżdżać... 
W 1897 roku Radziejów stał się częścią nowo utworzonej parafii  w Jankowicach. Do jankowickiego kościoła uczęszczano do 1933 roku, kiedy to wybudowano własną świątynię pw. Trójcy Przenajświętszej. Wzniesiono ją jednak poza administracyjną granicą, już w obrębie Popielowa. Dziś jest to wspólna parafia radziejowsko- popielowska. 
Z historii powojennej należy odnotować dwie daty: w 1954 roku wieś włączono do nowo utworzonego miasta Niedobczyce,  a od 1975 roku Radziejów jest dzielnicą Rybnika.


Radziejów
Fot. Lucyna Tyl
Radziejów
Fot. Lucyna Tyl

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt