Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(20) Rybnik-Północ


   

POŁOŻENIE: północna część miasta, dzielnica tworzy czworokąt w obrębie rzeki Rudy, ulic Wyzwolenia i Kotucza, ulicy Rudzkiej i ulicy Mikołowskiej

 

STRONA INTERNETOWA: www.rybnik.pl/sp5/radadzielnicy.html

 

KOD POCZTOWY: 44- 200


LICZBA MIESZKAŃCÓW:  ok. 7 600

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: np. do przystanku „Gliwicka Szpital” liniami nr: 11 do 14, 32, 40, 41

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Cmentarz Komunalny, założony w 1920 r.
  • Szpital psychiatryczny, powstał w latach 1883- 85, rozbudowany w 1909 r.
  • Ośrodek Pomocy Społecznej i Dom Pomocy Społecznej, ul. Żużlowa 25,
  • Kąpielisko MOSiR „Ruda”,
  • Stadion Miejski (mecze zużlowe, piłka nozna, koncerty gwiazd: Bryan Adams, Guns n' Roses, Rod Stewart, 30 Seconds to Mars, Linkin Park)
  • odrestaurowany schron bojowy
  • Kaplica św. Urbana przy ul. Gliwickiej, pochodzi prawdopodobnie z XV wieku  

 

HISTORIA:
Dzielnica „Rybnik- Północ” została wyznaczona administracyjnie niespełna 30 lat temu. Tworzą ją dwa zróżnicowane obszary rozdzielone ulicą Gliwicką: po jej zachodniej stronie znajduje się Wawok, a po wschodniej tzw. „Północ”. Tereny te zostały zaludnione późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Wcześniej  rozpościerały się tam tylko pola, poprzecinane najstarszymi, rybnickimi drogami: Gliwicką, Mikołowską i Rudzką.
Nazwa „Wawok” pochodzi od nazwiska, ale pytaniem pozostaje czyjego? Prawdopodobnie zamożnego młynarza Wawoka, który miał swój młyn nad rzeką Nacyną. Nie możemy jednak wykluczyć, że nazwa ta jest nieco zmienioną formą nazwiska „Wawrok”,  a takie nosił znany w tamtych okolicach kłusownik, jak również popularna w Rybniku położna.
Na Wawoku osadnictwo rozwijało się w dwóch kierunkach: wzdłuż ulicy Rudzkiej oraz dzisiejszej ulicy Janiego, dawnej Groborza. W okresie międzywojennym, jak i po wojnie Wawok nie cieszył się dobrą opinią. Przyczyniło się do tego zlokalizowanie na tym terenie budynków przeznaczonych na mieszkania socjalne. Współczesny Wawok nie przypomina tego sprzed trzydziestu lat: wybudowano nowe domy, przybyło terenów zielonych.
Część dzielnicy nazywana „Północą”, obejmuje domki jednorodzinne oraz bloki przy ulicach Wyzwolenia i Gliwickiej.  Pierwsze domy w tych okolicach powstały w latach 30. Budowali je zamożni Rybniczanie, których sprowadziła atrakcyjna lokalizacja terenu: w pobliżu centrum miasta, a jednocześnie z dala od jego zgiełku. Kolejny etap zabudowy „Północy” przypada na lata 70 i 80, powstały wtedy m. in. domki szeregowe przy ul. Żużlowej.

 

 


Rybnik-Pólnoc
Kapielisko Ruda. Fot. Lucyna Tyl
Rybnik-Pólnoc
Zawody żużlowe na stadionie. Fot. K. Jaroch
Rybnik-Pólnoc
Koncert na stadionie. Fot. Lucyna Tyl
Rybnik-Pólnoc
Cmentarz komunalny. Fot. Lucyna Tyl
Rybnik-Pólnoc
Schron bojowy. Fot. Lucyna Tyl

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt