Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(22) Stodoły


   

POŁOŻENIE: po północnej stronie Zalewu Rybnickiego- prawie cały jego obszar (tj.zalew główny i zalew „Pniowiec”) znajduje się w granicach dzielnicy


KOD POCZTOWY: 44- 292


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 600

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: liniami nr 43, 44

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

HISTORIA:
Nazwa „Stodoły” pochodzi od:

a) stodół, które mogły się znajdować we wsi,

b) „stu  dołów”, czyli dużej ilości wyrobisk powstałych po eksploatacji rudy żelaza.
Stodoły podobnie jak i inne podrybnickie wsie były własnością rudzkich cystersów.
Możemy jednak przypuszczać, że osada została założona jeszcze przed przybyciem w tamte strony zakonu, a więc przed 1258 rokiem. Cystersi pozostali w Stodołach aż do kasacji klasztoru przez króla pruskiego w 1810 roku. Zakonnicy rozwijali we wsi przemysł hutniczy, którego początki sięgają 1585 roku, wtedy bowiem powstała pierwsza kuźnia. Z otrzymywanego żelaza z kolei, wyrabiano różnego rodzaju narzędzia gospodarcze, jak łopaty, kosy, noże... Inicjatywa Cystersów nie ograniczała się  do hutnictwa, w latach 1770-1793 we wsi działała bielarnia płótna, huta szkła i młyn wodny.
Odległe Stodoły ciążyły ku Rybnikowi, o czym może świadczyć dawna nazwa głównej  ulicy we wsi, obecnie Rudzkiej,  kiedyś Rybnickiej. Do Rybnika jeżdżono ze Stodół na targi i jarmarki. Miejscowość weszła w obręb, utworzonego w 1818 roku powiatu rybnickiego.
Mimo wyniku plebiscytu z 1921r. (66,5 % mieszkańców Stodół głosowało za przyłączeniem Górnego Śląska do Polski), wieś pozostała w granicach Niemiec. W okresie od 1922-1939 roku była miejscowością nadgraniczną. W budynku przy ulicy Rudzkiej, gdzie dziś znajduje się przychodnia, zlokalizowany był punkt celny. Dodajmy, że w latach 1937- 1945 Niemcy wprowadzili nową nazwę dla Stodół, Hochlinden, co znaczy Wysokie Lipy.  
Po wojnie Stodoły wróciły do Polski. Do 1977 roku pozostały częścią gminy zbiorczej wraz z ościennymi miejscowościami. Następnie, w związku z budową Zalewu Rybnickiego i Elektrowni Rybnik, stały się jedną z dzielnic Rybnika.

 

 Fot. L. Tyl

Tama na Zalewie Rybnickim. Fot. L. Tyl
Stodoły
Fot. UM Rybnika

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt