Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(27) Ochojec


   

POŁOŻENIE: północne obrzeża miasta, przy trasie Rybnik- Gliwice

 

KOD POCZTOWY: 44- 207


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 2 000

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: liniami nr 13, 14

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
  • neogotycka kapliczka z 1910 r. pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
  • Świetlica Wiejska, ul. Rybnicka,

HISTORIA:
Po raz pierwszy o istnieniu osady czytamy w wykazie wsi płacących czynsz kolegiacie w Opolu, pochodzącym z 1291 roku. W dokumencie tym  nie figuruje jednak jako „Ochojec”, a „Stara Wieś”. Obecna nazwa ukształtowała się dopiero w XVI wieku, a jej pierwotne brzmienie „Ochodziec” oznaczało miejsce, które należy obejść.
Dawny Ochojec szczycił się tradycjami myśliwskimi. Miał ku temu doskonałe warunki, z ówczesnych opisów dowiadujemy się, że: „(...) piękna dąbrowa i bukowina znajdowała się pod Ochojcem, w którym były jelenie, sarny i dziki(...)”.
Począwszy od pierwszej połowy XVI stulecia miejscowość należała do rybnickiego państwa stanowego i jego kolejnych właścicieli: rodów Hohenzollernów, Lobkowitzów, Węgierskich. W 1818 roku Ochojec wszedł w administracyjny obszar nowopowstałego powiatu rybnickiego.
W 1888 roku w Ochojcu powstała pierwsza jednoklasowa szkoła. Zakres nauczania rozszerzono o kolejne dwie klasy po wybudowaniu nowego budynku szkolnego w 1910 roku. Natomiast w poprzednim zamieszkała  rodzina Machoczków- właścicieli tartaku. Dom ten nie przetrwał do naszych czasów, spalony przez Rosjan w 1945 roku. W tym samym okresie co szkołę, mieszkańcy Ochojca wybudowali kaplicę pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. To samo wezwanie otrzyma kościół parafialny, wzniesiony w latach 1983- 91.
Po wojnie Ochojec włączono do Gminy Zbiorczej Wielopole. W 1973 roku utworzono Gminę Ochojec, do której przydzielono również sąsiednie miejscowości. Cztery lata później wieś stała się sołectwem w gminie Pilchowice. Zaś od 1 stycznia 2001 roku jest 27 dzielnicą Rybnika.

 

 

 


Ochojec
OSP Ochojec. Fot. Lucyna Tyl
Ochojec
Fot. K. Kłosek

CYTAT DNIA
Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy :-)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt