Strona główna -> O mieście -> Dzielnice miasta

(27) Ochojec


   

POŁOŻENIE: północne obrzeża miasta, przy trasie Rybnik- Gliwice

 

KOD POCZTOWY: 44- 207


LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 2 000

(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. - liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)


DOJAZD: liniami nr 13, 14

 

WŁADZE DZIELNICY - zobacz składy osobowe rad dzielnic


W DZIELNICY:

  • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
  • neogotycka kapliczka z 1910 r. pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
  • Świetlica Wiejska, ul. Rybnicka,

HISTORIA:
Po raz pierwszy o istnieniu osady czytamy w wykazie wsi płacących czynsz kolegiacie w Opolu, pochodzącym z 1291 roku. W dokumencie tym  nie figuruje jednak jako „Ochojec”, a „Stara Wieś”. Obecna nazwa ukształtowała się dopiero w XVI wieku, a jej pierwotne brzmienie „Ochodziec” oznaczało miejsce, które należy obejść.
Dawny Ochojec szczycił się tradycjami myśliwskimi. Miał ku temu doskonałe warunki, z ówczesnych opisów dowiadujemy się, że: „(...) piękna dąbrowa i bukowina znajdowała się pod Ochojcem, w którym były jelenie, sarny i dziki(...)”.
Począwszy od pierwszej połowy XVI stulecia miejscowość należała do rybnickiego państwa stanowego i jego kolejnych właścicieli: rodów Hohenzollernów, Lobkowitzów, Węgierskich. W 1818 roku Ochojec wszedł w administracyjny obszar nowopowstałego powiatu rybnickiego.
W 1888 roku w Ochojcu powstała pierwsza jednoklasowa szkoła. Zakres nauczania rozszerzono o kolejne dwie klasy po wybudowaniu nowego budynku szkolnego w 1910 roku. Natomiast w poprzednim zamieszkała  rodzina Machoczków- właścicieli tartaku. Dom ten nie przetrwał do naszych czasów, spalony przez Rosjan w 1945 roku. W tym samym okresie co szkołę, mieszkańcy Ochojca wybudowali kaplicę pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. To samo wezwanie otrzyma kościół parafialny, wzniesiony w latach 1983- 91.
Po wojnie Ochojec włączono do Gminy Zbiorczej Wielopole. W 1973 roku utworzono Gminę Ochojec, do której przydzielono również sąsiednie miejscowości. Cztery lata później wieś stała się sołectwem w gminie Pilchowice. Zaś od 1 stycznia 2001 roku jest 27 dzielnicą Rybnika.

 

 

 


Ochojec
OSP Ochojec. Fot. Lucyna Tyl
Ochojec
Fot. K. Kłosek

CYTAT DNIA
Niech twoje życie będzie wykrzyknikiem, nie znakiem zapytania...
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt