O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

SAINT-VALLIER (Francja)

 

http://www.mairie-saintvallier.fr/

 

 

herbFrancuskie Saint Vallier jest małym miasteczkiem podporządkowanym Monteceau-les-Mines (departament Saôn i Loire), liczy około 10 tys. mieszkańców i leży w malowniczej Burgundii.

Ludzie w Saint Vallier pracują głównie w handlu oraz turystyce. Nieczynne kopalnie zostały już zagospodarowane, w jednej z nich znajduje się muzeum górnictwa.

 

Saint Vallier jest pierwszym miastem, z którym Rybnik podpisał deklarację przyjaźni i współpracy, a miało to miejsce 5 lipca 1961 roku. Jednocześnie było to pierwsze tego rodzaju porozumienie w historii międzynarodowych kontaktów polskich miast.


Współpraca Rybnika z Saint Vallier opiera się głównie na wymianach kulturalnych pomiędzy szkołami oraz na licznych wzajemnych wizytach przedstawicieli obu miast.
Na cześć współpracy pomiędzy Rybnikiem, a Saint Vallier w latach 1961-1965 każde z miast nazwało jedną z głównych ulic imieniem bliźniaka, i tak w Rybniku mamy ulicę „Saint Vallier”, a w Saint Vallier ulicę „Rybnik”.

 

W dniach od 6 do 9 maja 2006 roku rybnicka delegacja na czele z prezydentem Rybnika, Adamem Fudalim, przebywała w Saint Vallier, gdzie odbywały się Dni Spotkań Europejskich.
W imprezach kulturalnych i sportowych wzięły udział delegacje trzech miast partnerskich, z którymi współpracuje Saint Vallier: Rybnik, Umbertide (Włochy) i Wallerfangen (Niemcy).
W 2006 roku minęła 45 rocznica podpisania Deklaracji Przyjaźni i Współpracy, która została zawarta pomiędzy Rybnikiem i Saint Vallier 5 lipca 1961 roku.Dni Spotkań Europejskich, 6-8 maja 2006 r., Saint Vallier, od lewej: Burmistrz Umbertide (Włochy), Burmistrz Wallerfangen (Niemcy), Mer Saint Vallier (Francja), Prezydent Rybnika (Polska) (fot. K. Jaroch)

 

Przedstawiciele Saint-Vallier gościli w Rybniku w czerwcu 2008 roku z okazji organizowanych I Dni Rybnika. W dniach 20-22 maja 2011 roku Saint-Vallier było organizatorem uroczystości związanych z 50 rocznicą podpisania umowy partnerskiej (więcej TUTAJ). Natomiast jubileuszowe obchody polsko-francuskiej przyjaźni zostały zaakcentowane w czasie organizowanego w Rybniku na przełomie września i października 2011 roku Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych (więcej TUTAJ). Mieszkańcy francuskiego Saint-Vallier wraz z przedstawicielami miejskich władz gościli ostatnio w Rybniku w marcu 2013 roku, a także podczas organizowanych po raz szósty Dni Rybnika 2013.

 


Z Saint Vallier współpracują również:
II LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Rybniku 1989 r.

 

Miasta partnerskie Saint Vallier:
Wallerfangen (Niemcy) 1992 r.
Umbertide (Włochy) 2003 r.

 

 

Mer Alain Philibert
Hôtel de Ville
5 rue Gambetta - BP n°2
71230 Saint-Vallier
e-mail : saintvallier71@mairie-saintvallier.fr
tel. : +33 385 67 91 50
fax. : +33 385 67 91 60Rybniccy judocy z klubu „Polonia” w Saint Vallier, w trakcie Dni Spotkań Europejskich (fot. K. Jaroch)

Włoska orkiestra z Umbertide podczas Dni Spotkań Europejskich (fot. K. Jaroch)

Merostwo w Saint Vallier (fot. K. Jaroch)

Śląski żurek zachwycił zarówno Francuzów jaki i Niemców uczestniczących w Dniach Spotkań Europejskich (fot. K. Jaroch)

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt