O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

MAZAMET (Francja)

http://www.ville-mazamet.com

 

herbMazamet leży w południowej Francji, w regionie Południowe Pireneje nad rzeką Arnette w departamencie Tarn, niedaleko Carcassone, Toulouse i Morza Śródziemnego. Liczy 20 tys. mieszkańców. Przez wiele lat głównym źródłem dochodu był przemysł garbarski, obecnie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa o bardzo zróżnicowanych branżach (opakowania na artykuły spożywcze, żywność dla zwierząt).
Początki współpracy pomiędzy miastami sięgają połowy lat 80. Umowa o partnerstwie została podpisana 4 czerwca 1993 roku w Mazamet. Sygnatariuszami umowy, oprócz władz samorządowych obu miasta, byli przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Mazamet, Stowarzyszenia Mazamet-Rybnik oraz Alliance Française w Rybniku.

Miasta prowadzą współpracę na kilku płaszczyznach, m.in. gospodarczej, edukacyjnej, ale przede wszystkim są to kontakty oparte na wymianie kulturalnej, w którą szczególnie są zaangażowane: Liceum Sióstr Urszulanek prowadzące wymianę międzynarodową młodzieży oraz Miasto Rybnik, które co roku współorganizuje Dni Rybnika w Mazamet lub Dni Mazamet w Rybniku.

 

Na początku grudnia 2005 roku delegacja miasta Rybnika wspólnie z prezydentem Adamem Fudalim, wzięła udział w obchodach tygodnia polsko-francuskiego. Otwarcie ulicy „Rybnik” było jednym  z najważniejszych punktów pobytu w Mazamet.
Oprócz przedstawicieli władz miasta, do Francji pojechała również grupa zorganizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa, w skład której weszli: członkowie stowarzyszenia, grupa artystyczna „Enigmat” z MDK, Ognisko Muzyczne PSM, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedstawiciele rzemiosła oraz nauczyciele Alliance Française.


Od 30 marca do 2 kwietnia 2006 roku w Rybniku z rewizytą gościła grupa Francuzów  z Mazamet.
Oprócz pani mer Suzanne Monteil i przewodniczącego Stowarzyszenia Współpracy Mazamet-Rybnik Jacquesa Beaulieu, do Rybnika przyjechali przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej Castres-Mazamet oraz przedsiębiorcy, celem nawiązania ewentualnej współpracy gospodarczej.
Francuzi, oprócz spotkania z prezydentem Adamem Fudalim, wzięli udział w organizowanej już po raz XI Giełdzie DOM, a także złożyli wizytę w Miejskim Domu Pomocy Społecznej, Rybnickich Służbach Komunalnych, Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej II w Niedobczycach oraz zapoznali się z funkcjonowaniem Izby Przemysłowo-Handlowej ROP.

 Wizyta w Rybniku francuskich samorządowców i przedsiębiorców z Mazamet, 31 marca-2 kwietnia 2006 r. (fot. R)

 

 

Od 5 do 11 czerwca 2007 roku w Rybniku odbywały się obchody związane z Tygodniem Francuskim. Głównymi gośćmi była delegacja z partnerskiego Mazamet, w składzie której oprócz przedstawicieli merostwa, weszli członkowie Stowarzyszenia Mazamet-Rybnik z Jacques’iem Beaulieu na czele oraz artyści-seniorzy – Mistrzowie Francji i regionu Midi-Pyrénées w tańcach klasycznych Danse Passion Midi-Pyrénées oraz grupa muzyczna Saint Rafaël. W tym czasie gościliśmy również przedstawicieli czeskiej Karwiny, którym towarzyszyła formacja majoretek oraz grupa taneczna POM-POM.

 

Od 22 do 27 czerwca 2009 roku w Mazamet trwał Tydzień Francusko-Polski z udziałem przedstawicieli miasta Rybnika. Nasze miasto reprezentowali, oprócz władz miejskich, członkowie Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa, muzycy z Domu Kultury Chwałowice, grupa wokalna „Bez nazwy” Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Przygoda” oraz koronkarki i artystki malujące wielkanocne pisanki. Bogaty program pobytu pozwolił nie tylko na prezentacje kultury śląskiej mieszkańcom Mazamet, ale również był źródłem ciekawych informacji dla rybnickiej delegacji, która w czasie kilkudniowego pobytu zwiedziła okoliczne miejscowości i przedsiębiorstwa, m.in. laboratorium farmaceutyczne znanej z produkcji markowych kosmetyków firmy Pierre Fabre.

 

Delegacja z partnerskiego Mazamet gościła w Rybniku podczas Dni Rybnika odbywających się od 13 do 20 czerwca 2010 r. W czasie pobytu delegacji francuskiej w Rybniku, z inicjatywy Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa odbyło się uroczyste podpisanie umów o współpracy pomiędzy rybnickim stowarzyszeniem a Stowarzyszeniem Współpracy Mazamet-Rybnik. Oprócz podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy stowarzyszeniami, przedstawiciele  współpracujących ze sobą organizacji określili plany przyszłej współpracy w obszarze opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Wizyta francuskich gości była również okazją do sprecyzowania dalszej współpracy pomiędzy Liceum Hotelarskim Mazamet, a Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Od kilku lat do grona pomiotów współpracujących z Mazamet należy Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków, która zrealizowała kilka ciekawych projektów z francuskimi partnerami. W sierpniu 2012 roku młodzi organiści ze szkoły Szafranków uczestniczyli w kilkudniowym wyjeździe do Mazamet, podczas którego dali kilka koncertów oraz wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej. Natomiast w grudniu 2013 roku orkiestra szkoły Szafranków wystąpiła w Mazamet z cyklem koncertów, prezentując m.in. piękne polskie i zagraniczne kolędy. We wrześniu 2013 roku współpracę z francuskim Mazamet kontynuowało również stowarzyszenie Oligos, którego opiekunowie i podopieczni zrealizowali staż w instytucjach zajmujących się osobami niepełnoprawnymi z Mazamet i okolicznych miejscowości. Natomiast z okazji 20. rocznicy współpracy naszych miast, delegacja Mazamet wraz z grupą muzyczną Melting Pot uczestniczyła w VI Dniach Rybnika, które odbyły się w 2013 roku. 

 

21 października 2014 roku w Rybniku odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika Jacques’owi Beaulieu, Przewodniczącemu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Mazamet-Rybnik - więcej informacji na temat uroczystości TUTAJ.

 

Z Mazamet współpracują również:

Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku      
Alliance Française w Rybniku       
Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa   
Stowarzyszenie Oligos na rzecz dzieci, młodzieży oraz absolwentów specjalnego zespołu szkolno-przedszkolnego    
Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych     


Oprócz Miasta Mazamet z instytucjami na terenie Rybnika współpracują również:

Stowarzyszenie Współpracy Społeczno-Kulturalnej Mazamet-Rybnik
Liceum Hotelarskie Mazamet         

Association de Parents d’Enfants Déficients et Inadaptés  
de la Région Castres-Mazamet

(stowarzyszenie Rodziców Dzieci z upośledzeniem Regionu Castres-Mazamet) 

 


Mer Olivier Fabre
Hôtel de Ville
BP 545
81209 Mazamet cedex
tel. : +33 563 61 02 55
fax. : +33 563 61 02 62Wizyta francuskich gości w Izbie Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego (fot. R)

Adam Fudali - Prezydent Miasta Rybnika, Suzanne Monteil - Mer Mazamet, Michał Śmigielski - Przewodniczący Rady Miasta Rybnika, Jacques Beaulieu - Przewodniczący Stowarzyszenia Mazamet - Rybnik (fot. R)

Goście z Mazamet na festynie na Kozich Górach (fot. R. Widerski)

Młodzi rybniccy organiści w Mazamet, sierpień 2012

Młodzi rybniccy organiści w Mazamet, sierpień 2012

Muzycy Szkoły Szafranków podczas tournée koncertów kolęd w Mazamet, grudzień 2013

Muzycy Szkoły Szafranków podczas tournée koncertów kolęd w Mazamet, grudzień 2013

Muzycy Szkoły Szafranków podczas tournée koncertów kolęd w Mazamet, grudzień 2013
   

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt