O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

LIEVIN (Francja)

http://www.ville-lievin.fr/

Liévin jest francuskim miastem liczącym ponad 35 tys. mieszkańców, położonym w przemysłowym regionie Nord-Pas-de-Calais.

W następstwie tragicznego wypadku górniczego z 1974 roku, w wyniku którego zginęło 42 górników, miasto zaczęło prowadzić ambitną politykę rozwoju gospodarczego, kładąc nacisk na kulturę i sport. Dzięki „nowej” polityce, Liévin z miasta przemysłowego przekształciło się w miasto stawiające na młodych ludzi i tworzące dla nich możliwości rozwoju.

W Liévin znajduje się centrum kulturalne: ARC en Ciel (kina, teatr, sale wystawowe, grupy teatralne), a także kryty stadion regionalny, stadion lekkoatletyczny, aqua park. Umowa o współpracy została podpisana najpierw we Francji, 4 grudnia 2000 roku, a 6 miesięcy później 22 czerwca 2001 roku w Rybniku.


Współpraca obu miast polega głównie na wymianie doświadczeń w sferze gospodarczej (restrukturyzacja przemysłu górniczego), administracyjnej, kulturalnej i sportowej.

Praktycznym przykładem współpracy był dwukrotny udział (grudzień 2000 i 2001) przedstawicieli naszego miasta, rzemieślników oraz młodzieży w Targach Bożonarodzeniowych w Liévin, gdzie Rybniczanie promowali i sprzedawali rodzime produkty.

 

W dniach od 21 do 23 kwietnia 2005 roku przedstawiciele władz Rybnika na czele z prezydentem miasta gościli w partnerskim mieście Liévin z okazji 5 rocznicy podpisania umowy partnerskiej. W trakcie oficjalnych spotkań w merostwie Liévin odbyła się uroczystość przyjęcia i podpisania protokołu bliźniaczego.

 


W czasie pięciu lat partnerskiej współpracy miasta zrealizowały kilka projektów.

 

A oto niektóre z nich:

 • w dniach od 26 lipca do 4 sierpnia 2003 roku młodzieży rybnickiej szkoły muzycznej brała udział w międzynarodowym stażu muzycznym w la Valette du Var. Międzynarodowy projekt był  prowadzony przez miasto Liévin z udziałem młodzieży z Belgii, Niemiec i Austrii.
   
 • w dniach od 7 do 10 lipca 2004 roku  z wizytą w naszym mieście była 26 osobowa grupa niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z Ośrodka Edukacji Ruchowej w Liévin
 • na przełomie września i października 2004 roku grupa młodych rybnickich sportowców brała udział w I Francusko-Polskiej Olimpiadzie Miast Partnerskich Regionu Nord Pas de Calais.
   
 • od października 2004 roku do czerwca 2006 roku wspólnie z Liévin i niemieckim Dorsten realizowano projekt pt. „Regeneration from Dereliction” w ramach IW INTERREG III. Projekt miał na celu współpracę w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących zagospodarowania terenów poprzemysłowych, w szczególności pogórniczych. W ramach projektu stworzono tzw. podręcznik dobrych praktyk oraz przewodnik inwestycyjny obejmujący swoim zakresem tematykę zagospodarowania terenów poprzemysłowych we wszystkich miastach będących uczestnikami projektu. Łączny budżet projektu wynosi 123 000 €, w tym wielkość dofinansowania 100 000 €.
   
 • w dniach od 13 do 18 grudnia 2007 roku, przedstawiciele miasta Rybnika wzięli udział w ceremonii zamknięcia obchodów związanych z Rokiem Polski w departamencie Pas-de-Calais. Rybnickiej delegacji towarzyszyła młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku, której występy wzbogaciły  program grudniowej uroczystości.
   
 • Przedstawiciele Liévin gościli w Rybniku w czerwcu 2008 roku z okazji organizowanych I Dni Rybnika.
   
 • Od 9 do 12 lutego 2009 roku delegacja miasta Rybnika przebywała w Liévin z okazji odbywającego się międzynarodowego meetingu lekkoatletycznego na zmodernizowanym stadionie krytym w Liévin.
   
 • W czasie Dni Rybnika od 13 do 20 czerwca 2010 roku w naszym mieście przebywała delegacja oficjalna partnerskiego Liévin, która przyjechała wraz z miejską orkiestrą dętą. Orkiestra z Lievin uczestniczyła w organizowanym po raz 19 Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira Rybnik 2010”. W czasie pobytu francuskich gości z inicjatywy Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa odbyło się uroczyste podpisanie umów o współpracy pomiędzy rybnickim stowarzyszeniem, a Komitetem Bliźniaczym Liévin.
   
 • Od 4 do 9 lipca 2010 roku w Rybniku gościła jedenastoosobowa grupa młodzieży niepełnosprawnej z francuskiego miasta Liévin. Młodzież do Rybnika przyjechała wraz ze swoimi opiekunami. Razem grupa liczyła 23 osoby. Francuscy goście są podopiecznymi Instytutu Edukacji Ruchowej "Vent de Bise" w Liévin, który ma pod opieką 75 dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat, z upośledzeniem ruchowym. Celem wizyty w Rybniku było poznanie walorów naszego miasta, kultury i tradycji, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem zakładu pracy chronionej na terenie Rybnika. Podczas swojej wizyty młodzi Francuzi zwiedzili również Kraków i Wieliczkę.
   
 • W dniach od 10 do 13 września 2010 roku delegacja Miasta Rybnika przebywała z oficjalną wizytą w Liévin celem uczczenia dziesiątej rocznicy partnerskiej współpracy. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele innych partnerskich samorządów Miasta Liévin: litewskie Pasvalys oraz niemieckie Hagen-Hohenlimburg.

 • W dniach od 30 września do 1 października 2011 roku delegacja miasta Liévin gościła w Rybniku uczestnicząc w Europejskim Kongresie Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych.

   

 • W dniach 8-13 lipca 2012 roku przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika gościli w partnerskim mieście Liévin. Wyjazd został zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu „2012 rokiem olimpijskim, młodzieży i sportu”. Rybnicka młodzież uczestniczyła w olimpiadzie sportowej, ale nie zabrakło także innych atrakcji, takich jak rafting czy zwiedzanie pobliskiego Calais oraz Londynu – organizatora Letnich Igrzysk Olimpijskich.

   

 • W czasie VI Dni Rybnika (czerwiec 2013 roku) Rybnik gościł orkiestrę miejską z Liévin, która wzięła udział w XXII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Muzykom towarzyszyła delegacja oficjalna.

Miasta partnerskie Liévin:
Hagen-Hohenlimbourg (Niemcy)  1962 r.  
Bruck an der Mur (Austria)  1999 r.  

Pasvalys (Litwa)  1999 r.  
La Valette du Var (Francja)  2000 r.  
Roccastrada (Włochy)  2004 r.   

 


Mer Laurent Duporge
Centre Administratif "LES GRANDS BUREAUX"
45, rue Edouard Vaillant
62800 Liévin
tel.: +33 321 44 89 89
fax.: +33 321 44 24 93

 Prezydent Rybnika - A. Fudali oraz Mer Lievin - Jean Pierre Kucheida

Otwarcie Ronda Lievin w Rybniku

panorama Lievin

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt